Milyon dolarlık bebek!

İzmir'de ilk kez 9 aylık bir bebeğe kök hücre aşılamalı bağırsak nakli yapıldı. Yurtdışında bir milyon dolar olan ameliyat nedeniyle bebeğin lakabı "Bir milyon dolarlık bebek"

Türkiye'nin ilk ince bağırsak, dünyanın da kök hücre aşılamalı ilk bağırsak naklini gerçekleştiren İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, bir yeniliğe daha imza attı. Hastane, bu kez de bir bebek üzerinde dünyanın kök hücre aşılamalı ilk bağırsak naklini gerçekleştirdi. Yurtdışında bir milyon dolara malolan ameliyat nedeniyle, 9 aylık Hüseyin'e "milyon dolarlık bebek" lakabı takıldı. Doktorlar, bağırsaklarında doğuştan emilim ve iletim bozukluğu olan 9 aylık Hüseyin Yiğit'e, 55 gün önce kök hücre aşılama yöntemiyle yetişkin bir kadavradan alınan ince bağırsağı nakletti. Böylece 9 aylık bir bebeğe ilk kez "kök hücre aşılamalı ince bağırsak nakli" yapılmış oldu. Sağlığına kavuşan ve dün nakli gerçekleştiren ekiple birlikte gazetecilerin karşısına çıkan minik Hüseyin etrafa gülücükler saçtı. Koyu bir Fenerbahçeli olduğu için Hüseyin'e de Fenerbahçe forması giydiren, aynı zamanda Organ Nakli Merkezi sorumlusu da olan Op. Dr. Cezmi Karaca, çocuk kadavra bulamayınca Yiğit'e bir yetişkinin bağırsağını nakletmek zorunda kaldıklarını belirterek, organ bağışının önemine değindi.

'ÇOK BÜYÜK BİR BAŞARI'
Nakli gerçekleştiren ekipten Op. Dr. Selçuk Kılınç ise kök hücre nakliyle ilaçlarla sağlanamayan doku uyumunu sağladıklarını ve organın vücut tarafından reddedilmesinin önüne geçtiklerini anlatarak, "Hüseyin bu yaşta dünyada ilk ve tek ince bağırsak nakli yapılan hasta oldu. Hastalar daha önce yurtdışına gidiyorlardı. Bu operasyonun yurt dışındaki maliyeti ise yaklaşık bir milyon dolar. Bu nedenle Hüseyin'e aramızda bir milyon dolarlık bebek diyoruz" dedi. Hastane Başhekim Vekili Doç. Dr. Nejat Aksu da Hüseyin Yiğit'in durumunun gayet iyi olduğunu anlattı. Toplantıda konuşan İzmir İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Mehmet Özkan ise, "Bu büyük bir başarıdır ve altın harflerle de bir yerlere yazılacaktır" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN