20 tonluk uçağı halatla çekti

Türkkuşu Genel Müdürlüğü tesisleri bugün ilginç bir rekor denemesine ev sahipliği yaptı. 'Anadolu Herkülü' lakaplı Zafer Pezuk, 20 tonluk uçağı beline ve boynuna bağladığı halatla çekti.

Türk Hava Kurumu Türkkuşu Genel Müdürlüğü'nün Etimesgut'taki tesisleri bugün ilginç bir rekor denemesine evsahipliği yaptı.

Kendisini 'Anadolu Herkülü' diye tanıtan Zafer Pezuk adlı vatandaş, 'Cehennem Melekleri' filminde de kullanılan 20 tonluk yangın uçağını çekerek kırılması güç bir rekora imza attı. Pezuk, uçağı çekmeden önce ısınma hareketleri yaparak rekora hazırlandı. Beline ve boynuna özel hazırlanmış bir halat bağlanan Pezuk, ilk denemesinde uçağı yaklaşık 1 metre yürüttü. Bununla yetinmeyen Pezuk, 2. denemesinde başarılı olamadı fakat son denemesinde de uçağı 1 metre yerinden hareket ettirmeyi başardı. Pezuk'un rekor denemesine tanıklık eden Türkkuşu çalışanları, Pezuk'u alkışları ve tezahüratlarıyla destekledi.

37 yaşındaki Pezuk, işçilik yaparak hayatını kazandığını belirterek, lakabının Anadolu Herkülü olduğunu, 3-4 yıldır bu tür denemeler yaptığını söyledi. Pezuk, ağırlıkları çekmek için kol ve bacakların uyumunun önemli olduğunu vurguladı.

Pezuk'un çektiği 20 tonluk uçağın Cenennem Melekleri filminin Bulgaristan çekimlerinde kullanıldığı bildirildi.

BİZE ULAŞIN