Zor karar sonrası çifte mutluluk

Aydoğan ailesinin üç çocuğu da böbrek hastasıydı. Baba geçen yıl oğluna organını verdi. Önceki gün küçük kızı Sultan'a, intihar eden çocuğun böbreği nakledildi. Şimdi abla Hidayet'e uygun böbrek aranıyor

Antalya'da 3 çocuğu da böbrek hastası olan baba Nazmi Aydoğan biri 13, diğeri 5 yıldır diyalize giren iki çocuğu arasında tercih yapmak zorundaydı. Çaresizliği gazetemizde bir yıl önce "Babanın en zor kararı" diye manşet oldu. Baba böbreklerinden birini 21 yaşındaki oğlu İzzet Aydoğan'a verdi. Ailenin daha önce ilaç tedavisi gören 18 yaşındaki kızı Sultan'ın durumu ise 2 ay önce ağırlaştı ve diyalize girmeye başladı. Önceki gece müjdeli bir haber geldi. İntihar eden ve beyin ölümü gerçekleşen 12 yaşındaki Köksal Faruk Çalışal'ın organları bağışlandı. Önce, durumu daha ağır olan ve 13 yıldır diyalize giren kızları Hidayet'e tetkikler yapıldı. Ancak uyumlu çıkmadı. Bu kez şans Sultan'a güldü ve nakil yapıldı.

İKİ ÇOCUĞU SAĞLIKLI
İşçi emeklisi 5 çocuk babası Nazmi Aydoğan'ın (52) üç çocuğu da böbrek hastasıydı. Hidayet 13, İzzet ise 5 yıldır diyalize giriyor, 18 yaşındaki Sultan ise ilaç tedavisi görüyordu. Kızı Hidayet ile oğlu İzzet arasında kan ve doku uyumu olan baba, "Böbreklerimin ikisini de onlara vereyim, ben diyalize bağlanayım" dedi ancak doktorlar kabul etmedi. Baba, böbrek nakli bekleyen iki çocuğundan birini seçmek durumundaydı. İzzet Aydoğan (21), "Ablama ver o 13 yıllık böbrek hastası" dedi. Abla Hidayet (26), "Kardeşim daha genç. Böbreğini ona ver" dedi. Baba Nazmi Aydoğan'ın bu çaresizliği "Babanın en zor kararı" diye 14 Temmuz 2011'de SABAH gazetesinde manşet oldu.

OĞLUNU TERCİ HETTİ
Çocuklardan ikisinden birini seçmek durumunda kalan baba Aydoğan, "Doktorlar 13 yıldır diyalize giren kızım Hidayet'e böbreğin kadavradan gelme şansının fazla olduğunu söyledi. İzzet'e nakli uygun gördüler" dedi. İzzet Aydoğan sağlığına kavuşurken, bu kez ailenin diğer kızı Sultan'ın (18) durumu ağırlaştı. 2 ay önce böbrekleri iflas etti ve diyalize girmeye başladı. Aile yine çaresizlik içinde kalırken, geçen hafta müjdeli bir haber geldi. Antalya'nın Kepez ilçesinde 8 Temmuz'da intihara kalkışan ve önceki gün beyin ölümü gerçekleşen 12 yaşındaki Köksal Faruk Çalışal'ın organları bağışlandı.

3 KİŞİYE HAYAT OLDU
Öncelik,Sağlık Bakanlığı organ bekleme sırasında en ön sıralarda yer alan Hidayet'teydi. Ancak tetkiklerde uyum olmadığı belirlendi. Şans bu kez Sultan'a güldü. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan tarafından gerçekleştirilen operasyonda, intihar eden gencin tek böbreği Sultan Aydoğan'a nakledildi. Diğer böbreği 4 yaşındaki Adem Eren Nar, karaciğeri ise Tunahan Ertunç isimle kişilere nakledildi. Haftanın 3 günü diyalize giren abla Hidayet Aydoğan ise kardeşleri gibi yeni bir böbreğe ve sağlığına kavuşacağı günü bekliyor.
BİZE ULAŞIN