İstanbul trafiğine nostaljik protesto

İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği (İKOD) üyeleri, İstanbul trafiğinde yaşanan olumsuzlukları, araçlarıyla geldikleri Eski Eski Galata Köprüsü üzerinde kontak kapatarak protesto etti.

İKOD'dan yapılan açıklamaya göre, dernek üyeleri klasik otomobilleriyle, İstanbul trafiğine çözüm arayışları çerçevesinde Balat ile Hasköy arasında 8 Temmuz'da trafiğe açılan köprü girişine geldi. Balat tarafından konvoy halinde 1950 ve 1960'lı yılların klasik otomobilleriyle Eski Galata Köprüsü üzerine gelen dernek üyeleri, ''Eskiden her şey daha güzeldi'' mesajı vermek için kontak kapattı.

Birkaç dakika bu şekilde kalan klasik otomobilciler, ayrıca hatıra fotoğrafı da çektirdi. Klasik otomobilciler, daha sonra araçlarını hareket ettirerek köprüden ayrıldı. Konuya ilişkin İKOD Başkanı Serkan Okay'ın şu görüşlerine yer verildi:

''İstanbul'un 1950'li yıllardaki trafiksiz günlerini kartpostallarda görüyoruz. Trafiğe her gün yüzlerce araç çıkıyor, bilinçsizce kentleşme planları uygulanıyor. Oysa bu şehir eski kartpostallarda olduğu gibi doyasıya yaşanacak bir şehir. Biz Eski Galata Köprüsü üzerinden geçerek eski İstanbul özlemimizi dile getiriyoruz.''

BİZE ULAŞIN