Şifayı mumla arıyorlar

Siirt'te bazı vatandaşlar çocukların kulak ağrılarını türbede yaktıkları mumun artıklarını kullanarak iyileştirmeye çalışıyor.

Aydınlar ilçesine bağlı Akyayla köyü mezarlığında bulunan ve yörede yaşayanlarca ''Abdülal'' adlı kişiye ait olduğu belirtilen türbeye cuma akşamları gerçekleşen ziyaretçi akını her geçen gün artıyor.

Türbeyi ziyaret eden vatandaşlar çocukları için şifayı mumla arıyorlar. Ziyaretçiler, türbenin duvarındaki deliğe yanan bir mum bırakıyor ve türbede bir gün beklettikten sonra bu mumu çocuklarının ağrıyan kulaklarına boşaltıyor. Bu işlem sonucunda çocuklarının iyileştiğine inanan ziyaretçiler bu uygulamanın çok eski olduğunu belirtiyor.

Siirt ve çevre illerin yanı sıra İstanbul, Ankara gibi metropollerden ziyaretçilerin geliyor olması köyü ziyaret eden Siirt Valisi Musa Çolak'ı çok şaşırttı. Türbeyi ziyareti sırasında vatandaşların mumla şifa aradığını duyan Vali Çolak, köy muhtarı ve imamından bu uygulamanın son bulmasını istedi.

Vali Çolak, ''İnsanlarımızın geleneklerine, inançlarına karışmak gibi bir hakkımız yok ancak yanlış uygulamalardan vazgeçilmesi için insanların aydınlatılması gerekir'' dedi. Çolak, vatandaşları bu konuda eğitimle ve hutbelerle aydınlatacaklarını kaydetti. Köylüler de türbedeki uygulamanın yıllardır sürdüğünü ifade ederek, şunları söylediler:

''Geleneklerimize göre, türbeyi ziyaret edenler türbede açılan delikte mum yakıyorlar. Sonraki gün bu mumların kuruyan parçalarını çocukların ağrıyan kulaklarına koyuyorlar. Allah'ın takdiriyle o ağrı kesiliyor. Bu uygulama cuma geceleri yapılıyor. Cuma geceleri vatandaşlar gelip mum yakıyor sonra sönen o mumları çocukların kulaklarına koyuyorlar.''

BİZE ULAŞIN