"Almanya'yı terk ederiz" tehdidi

Sünnet yasağı konusunda Alman hükümetini uyaran Yahudi Cemaati, yeni bir yasal düzenlemeye gidilmesi çağrısı yaptı

Yahudi Cemaati Merkez Konseyi Başkanı Dieter Graumann, Köln eyalet mahkemesinin dini gerekçeyle çocuğu sünnet ettirmenin "yaralama" kapsamında ve suç sayılması kararına sert tepki göstererek, bu konuda yasal bir düzenlemeye gidilmesi için Alman hükümetine çağrıda bulundu. Graumann, haftalık Focus dergisinin internet sayfasına verdiği demeçte, "sünnetin yasal ve meşru" kabul edilmesi için yasaya ihtiyaç bulunduğunu ifade ederek, başta Almanya Başbakanı Angela Merkel olmak üzere, eyaletlerin başbakanlarına kararın tekrar gözden geçirilmesi ve Bundestag'ta (Federal Meclis) gündeme getirilmesi hususunda mektup gönderdiğini bildirdi.

BÖYLE YAŞANABİLİR Mİ?

Köln eyalet mahkemesinin kararını din özgürlüğünü tehdit ettiğini de öne süren Graumann, "Bu konuda bütün dünyadan sorular alıyorum Almanya'da en oluyor diye. Hatta Yahudi olarak Almanya'da yaşanabilir mi? diyorlar" dedi. Almanya'nın diğer eyaletlerinde de birçok hekim, Federal Anayasa Mahkemesi kararı vermeden sünnet konusunda belirsizliğin devam ettiğini bildirerek, sünnet yapmaktan kaçındıklarını ifade etti.
'HERKES İNANCINI YAŞAMALI'
Alman hükümetinin Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer, Köln Eyalet Mahkemesi'nin sünneti "yaralama suçu" sayan kararına değinerek, "Yahudiler ve Müslümanlar bu ülkede inançlarını yaşayabilmeli" dedi. Böhmer, Paussauer Neuer Presse gazetesine yaptığı açıklamada, "sünnet" sorununa Alman hükümetinin hızlı bir çözüm getirmek istemesini memnuniyetle karşıladığını belirtti.

BİZE ULAŞIN