"Soluksuz Adam"ın deniz dibi randevusu

Dünya serbest dalış rekortmeni Devrim Ulusoy nefessiz dalarak belgesel çekti. Ulusoy, "Rekor için değil bu güzel hayvanlar için nefesimi tuttum" dedi

"Soluksuz Adam" lakaplı dünya serbest dalış rekortmeni Devrim Cenk Ulusoy, sualtında 20 ila 50 metre derinlikte, 8.8 dakika kalarak ilginç bir belgesele imza attı. Dalış için 30 kilogramlık ekipman yerine sadece nefesini kullanan Ulusoy'un, deniz dibindeki canlılarla buluşması an be an görüntülendi. Ulusoy, "Nefesimi bu kez dünya rekoru için değil bu güzel hayvanların yanında daha fazla kalmak için tutuyorum. Çok farklı bir duygu. Onları doğal ortamında gördükçe insanoğlunun dünyayı yok etme çabasına daha çok kızıyorum" dedi. Ulusoy, sualtı kameramanı Akın Bağcılar ve deniz sualtı filmleri çeken yapımcı Bengiz Özderel'le birlikte "Tek Nefes" adlı bir belgesel hazırladı. Üçlü, deniz canlılarıyla herhangi bir dalış ekipmanı kullanmayan bir insanın su altındaki buluşmasını kaydetti. Kendi nefesiyle 20 ila 50 metre arasında derinliğe inen Ulusoy'un su altındaki mürenlerle, köpekbalıklarıyla, yunuslarla buluşmasını dalış ekipmanı kullanan kameraman Bağcılar görüntüledi. Canlıları tamamen doğal ortamında ve hiçbir koruyucu önlem olmadan gözlemlediğini belirten Ulusoy, "Teknolojik sualtı donanımı SCUBA kullanmadığım için çirkin gözükmüyorum. Sanırım bu deniz canlılarına da daha sempatik geliyor. Nefesim yettiğince onlarla iletişim kurmaya çalışıyorum" dedi.

BÜYÜK OKYANUS'A GİDECEK
İlk çekimleri Kızıldeniz'de yaptıklarını belirten Ulusoy, "Dünyanın farklı denizlerinde rekor denemeleri yaptım, farklı derinliklere indim ve insan bedeninin sınırlarını zorladım. Fakat hiçbirinde bir canlıyla karşılaşmak ve canlıyı ziyaret etmek için çaba harcamadım. Belgesel için yuvasında dinlenen sivri dişlerin karşısına bir anda çıkıyorum. Bu tehlikeli karşılaşmada hayvanın ne tepki vereceğini bilmiyoruz ama ona zarar vermeyeceğimi anladığı anda tüm güzelliği ve vahşiliği ile beni tanımaya çalışıyor" diye konuştu. "Tek Nefes" belgeseliyle doğal yaşamı korumanın önemini vurguladıklarını belirten Özdereli ise farklı okyanuslara giderek belgeseli yaygınlaştırmayı amaçladıklarını belirterek, "Büyük Okyanus'a giderek balinaları göç yollarında görüntülemek istiyoruz. Canlıların su altında kendileri gibi gezinip duran bir insana nasıl bakacaklarını, onun tehlike olmadığını anladıktan sonra nasıl davranacaklarını görmek istiyoruz. Aslında bu tehlikeli bir karşılaşma. Amacımız mavi derinliklerde de bir yaşam sürdüğünü göstermek ve herkesi bu yaşama saygı duymaya çağırmak" dedi.

BİZE ULAŞIN