Havaalanında sancılanınca bebeğini Türkiye'de doğurdu

Tatilini Antalya'da geçiren Azeri hamile kadın, ülkesine döneceği gün havalimanında sancılanınca bebeğini Türkiye'de dünyaya getirdi. Bebeğe ise Alara ismi verildi.

  • AA
  • Yaşam
  • Pazartesi 16.07.2012 14:53

Azerbaycan'dan tatil için Antalya'ya gelen hamile Nigar Hasanova (35), tatil bitişi ülkesine döneceği gün havalimanında sancılandı. Uçağa kabul edilmeyen Hasanova, Memorial Antalya Hastanesi'ne kaldırıldı. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zeki Salar tarafından muayene edilen 38 haftalık hamile kadında 3 santimlik rahim ağzı açıklığı saptandı. Tüm testleri normal olan Nigar Hasanova, bebeğini de natürel doğum yöntemiyle dünyaya getirdi.

Doğumu gerçekleştiren Dr. Salar, doğum sürecinin başarılı bir şekilde tamamlandığını belirtti. Doğum sürecinin sorunsuz başlamasından dolayı natürel doğum yöntemi uygulama kararı aldıklarını anlatan Salar, ''Doğum için gerekli kan testlerini yaptık. Kendisini bir odada dinlendirirken, bebeğin de kalp atışlarını takip ettik. Gereksiz muayene ve işlemlerden kaçındık. Anestezi vermedik. Anneyi doğumhaneye rahim ağzında tam açıklık oluştuğunda aldık. Doğum esnasında da kesi uygulamadık'' dedi.

Natürel doğumun çocuk için daha avantajlı olduğuna işaret eden Salar, tüm hamile kadınlara öncelikle natürel doğumu önerdiklerini bildirdi. Hasanova'nın bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına aldığını söyleyen Dr. Salar, annenin de sağlık durumunun iyi olduğunu kaydetti.

Bebeğini Türkiye'de dünyaya getirmeyi planlamayan Nigar Hasanova da doğumunu Azerbaycan'da yapmayı düşündüğünü belirtti. Hiç ummadığı anda sancısının geldiğini anlatan Hasanova, ''Önce korktum, beni hemen Memorial Antalya Hastanesi'ne kaldırdılar. Burada natürel bir yöntemle doğumumu gerçekleştirdim ve bebeğim Alara'yı kucağıma aldım. Antalya bana güzel bir hediye verdi. Bu nedenle Antalya'ya teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN