Banaz'daki yangın kontrol altına alınamıyor

Uşak'ın Banaz ilçesinde öğle saatlerinde başlayan orman yangını, henüz kontrol altına alınamadı. Şuana kadar yaklaşık 60 hektar ormanlık alanın zarar gördüğü yangına müdahale aralıksız sürüyor.
Uşak'ın Banaz ilçesine bağlı Dümenler köyü Ayalan mevkiinde öğle saatlerinde başlayan orman yangını, henüz kontrol altına alınamadı ve şuana kadar 60 hektar karaçam ormanı kül oldu. Yangına Denizli, Muğla ve İzmir Orman Bölge Müdürlükleri'nden gelen iki yangın söndürme uçağı, 4 helikopter ile Uşak ve Banaz başta olmak üzere çevre il ve ilçelerden gelen 34 arazöz, 5 tanker, çeşitli kurumlardan gelen iş makineleri, 200 orman işçisi, 10 teknik personel köylüler ve jandarma müdahale ediyor. Şiddetli rüzgar ve engebeli arazi, alevlerin kontrol altına alınmasını zorlaştırıyor.

DOZER ALEVLERE TESLİM OLDU
Bu arada yangına müdahale eden Şerafettin Dinçer'in kullandığı dozer, alevlere teslim oldu ve kullanılmaz hale geldi. Rüzgarın ters dönmesi sonucu dozerin bir anda alevlerin içinde kaldığını ifade eden sürücü Dinçer, canını zor kurtardığını ifade ederek, "Bu bölgeye geldiğimde arkadan tepe yaptı. Bir anda bastırdı. İş makinesini kurtarmaya çalıştım ama olmadı. Alevler iyice bastırınca kaçmak durumunda kaldım" diye konuştu.
Bahadır köyünde ikamet eden Ramazan Albayrak, bölgede dün gece yangın çıktığını ve kısa sürede kontrol altına alındığını ifade ederek, "Kontrol altına alınan yangın öğle saatlerinde yeniden başlamış. Neden çıktığını henüz bilemiyoruz. Kasıt var mı yok mu belli değil" dedi.

KESİM İŞÇİLERİ KUNDAKLAMA İMASINDA BULUNDU
Bu arada, yangının çıktığı bölgede ağaç kesimi yapan işçiler, ilk yangının gece saat 03.00 sıralarında çıktığını ve ekiplerin alevleri kısa sürede söndürdüğünü ifade ederek, "İlk yangın gece 03.00'te başladı ve bitti. Biz bu bölgede ağaç kesim işi yapan işçileriz. Bugün başlayan yangını ilk biz fark ettik ve ihbar ettik. Yangın birkaç noktadan başladı. Bunu anlamak mümkün değil. Çünkü bu alan yerleşim yerlerine uzak' dediler.
Yangın nedeniyle Denizli Orman Bölge Müdürü Mümtaz Kanat, Banaz Kaymakamı Muzaffer Şahiner, İl Garnizon Komutan Vekili Muharrem Akça ve Uşak Orman İşletme Müdürü Mehmet Çelik de bölgeye gelerek incelemelerde bulundu. Ekiplerin çalışmasını denetleyen yetkililer, yangın nedeniyle herhangi can kaybı ve yaralanma olmadığını bildirdi.
Orman Bölge Müdürü Mümtaz Kanat, yangını en kısa sürede kontrol altına almak için ekiplerin aralıksız çalışmalarına devam ettiğini, uçak ve helikopterlerin hava kararıncaya kadar havadan müdahale etmeyi sürdüreceğini bildirdi.
BİZE ULAŞIN