Kadir Topbaş'tan yangın açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Beşiktaş'ta bulunan 42 katlı Polat Tower Residence'da çıkan yangının nedeninin henüz belli olmadığını söyledi.

İBB Başkanı Kadir Topbaş, Polat Tower Residence'ın sahibi Adnan Polat ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Polat Tower Residence'da çıkan yangınla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Başkan Topbaş büyük bir facia atlatıldığını belirterek, 'Sayın Adnan Polat, güvenlik sistemlerine ve yazılım programına 6 milyon dolar verdikleri ifade ettiler. Bu ne kadar hassasiyet gösterdiklerini ortaya çıkarmaktadır. İstanbul'da yapılan tüm projeler itfaiye daire başkanlığından onay alıyor. Bu bina akıllı olmasaydı, donanımlı olmasaydı, kendi sistemleri devreye girmeseydi, içeride dumandan zehirlenmeler olabilirdi. Akıllı bir bina olduğu için bu sıkıntı yaşanmadı. Büyük bir facia atlatıldı. Hangi noktalarda çıktığını çıkış sebebini daha sonra inceleme sonucu ortaya çıkacaktır. Burada bir maddi kayıp içerisindeler, fakat bu kaybı çok önemsemiyoruz. Yaralanma ya da can kaybı olmadığı için kendimizi mutlu addediyoruz' dedi.

Adnan Polat ise, yangını kısa sürede kontrol altına alan itfaiye ekiplerine teşekkür ederek, "Güvenlik sistemleri anında reaksiyon gösterdiler. İstanbul itfaiyemize çok teşekkür ediyorum, 3-4 dakika içinde geldiler. Herhangi bir can kaybı yok, bütün katlar tahliye edildi. Binanın kendi güvenlik sistemi anında reaksiyon gösterdiği için herhangi bir şey olmadı. İnceleme yapıyorlar, neden çıktığını bilirsek ona göre tedbir alacağız. Şu andaki yangında bizim en büyük mutluluğumuz, güvenlik sistemlerinin çalışması ve kimsenin ölmemesi. Güvenlik ile ilgili yatırımları iyi ki yapmışız' diye konuştu.

İstanbul Valisi Mutlu'dan açıklama

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Polat Tower Residence'deki yangının, binanın dış cephesinde klimaların bulunduğu bölgede, teknik bir problemden kaynaklandığını ve kontrol altına alındığını bildirdi.

Dikilitaş Hakkı Yeten Caddesi'ndeki Polat Tower Residence'deki yangın, yaklaşık 2 saat süren çalışmanın ardından söndürüldü. Yangın söndürme çalışmalarına, bir helikopter de su sıkarak katıldı. Vali Mutlu, Polat Tower Residence'deki yangına ilişkin yaptığı açıklamada, ''Binanın dış cephesinde klimaların bulunduğu bölgede teknik bir problemden kaynaklanan yangın, kontrol altına alındı'' dedi. Mutlu, yangında yaralanan olmadığını belirtti.

Cayır cayır yandı!

BİZE ULAŞIN