Polat Tower cayır cayır yandı

Beşiktaş Fulya'da bulunan 152 metre boyundaki 42 katlı Polat Tower'da yangın çıktı. Büyük panik yaratan yangın, çok sayıda itfaiye ekibinin yoğun çabasıyla söndürüldü. Soğutma çalışmalarının devam ettiği binada inceleme başlatıldı.

Fulya Yeşil Çimen Sokak'ta bulunan Polat Tower Residence'ta saat 10.40 sıralarında bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Giriş katındaki banka şubesinde başlayan yangın kısa sürede gökdelenin bir cephesini sararak en üst kata kadar ulaştı. Bina, yapılan anonslarla tahliye edilirken, olay yerine çok sayıda itfaiye, sağlık ve emniyet ekipleri sevk edildi.

Yangına itfaiye ekiplerinin yanı sıra yangın söndürme helikopterleriyle de müdahale edildi. Yangın 30 dakikada kontrol altına alınırken, soğutma çalışmaları sürüyor.

Öte yandan, yangın sırasında binadan düşen izolasyon malzemeleri ve camlar çevrede tehlikeye neden oldu. Yangın sırasında binanın yangın söndürme sisteminin devreye girdiği öğrenildi. Yangınla birlikte binanın hemen tahliye edilmesi, olası bir can kaybı ve yaralanmayı önledi.

Gökdelendeki yangınla birlikte bölge tamamen siyah dumanla kaplandı. Dumanların ulaştığı gökdelenin yakınındaki bir hastanede ise hastalar ve hasta yakınları zor anlar yaşadı. Hastanedeki vatandaşlar hemen tahliye edilerek dışarı çıkartıldı. Yangın, itfaiye ekipleri ve yangın söndürme uçaklarının müdahalesiyle kontrol altına alındı. Büyük paniğe neden olan yangının çıkış nedeniyle ilgili inceleme sürüyor.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de olay yerine gelerek inceleme yaptı. Sarıgül, yangın sonucu ölen ve yaralanan olmadığını öğrendiklerini kaydetti.

İşte Mustafa Sarıgül'ün açıklamaları!

Cayır cayır yandı!

Ünlülerin evleri de bu binadaydı

2002'de hizmete girdiğinde "dünyanın en akıllı binası" olarak lanse edilen bina İstanbul'un en merkezi noktalaından Fulya'da yer alıyor. İstanbul'un en popüler binalarından biri olan Polat Towers'ta Beyazıt Öztürk, Ece Erken, Sergen Yalçın, Cenk Eren, Mustafa Sandal, Murat Polat, Murat Akdilek gibi ünlü isimlerin evleri bulunuyor. Sanatçı Emrah'ın da binada bir spor salonu var.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi: İtfaiyenin yangına geç müdahale ettiği iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce, Polat Tower Residence'deki yangına itfaiyenin geç müdahale ettiği iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, yangına 52 metrelik (dünya standartlarının en uzun) yangın merdiveni, Kocayusuf Ahtapot, çeşitli özelliklere sahip araçlar ve uzman bir kadro ile müdahale edildiği bildirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Şişli Fulya'da 42 katlı Polat Tower Residence'ın dış cephesinde meydana gelen yangının İstanbul İtfaiyesi'ni alarma geçirdiği belirtildi. Yangının 45 dakikada kontrol altına alınarak söndürüldüğüne işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Saat 10.40'ta gelen ihbarla Mecidiyeköy İtfaiye grubu 3 dakikada olay yerine intikal ederek yangına müdahale etmeye başladı. İlk grubun takviye istemesiyle birlikte Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Fatih, Seyrantepe, Başakşehir, Gazi, Kayışdağı, Bakırköy grupları bölgeye sevk edildi. Ekipler kısa aralıklarla olay yerine giderek yangına müdahale etmeye başladı. Yangına, 34 araç 111 personel müdahale etti. Yangında ölen ya da yaralanan olmadı. İtfaiyenin yangına geç müdahale ettiği iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Yangına 52 metrelik (dünya standartlarının en uzun) yangın merdiveni, Kocayusuf Ahtapot, çeşitli özelliklere sahip araçlar ve uzman bir kadro ile müdahale edildi.''

Türk Kızılayı, 3 öncü araçla 17 personel ve 1 ikram aracı gönderdi

Polat Tower Residence'da çıkan yangını söndürme çalışmalarına, Türk Kızılayı da destek verdi.

Türk Kızılayı'ndan yapılan yazılı açıklamada, yangına Türk Kızılayı'nın İstanbul Müdürlüğü, Marmara Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi ile Şişli şubesinden 3 öncü araçla 17 personel ve 1 ikram aracı gönderildiği bildirildi. Açıklamada, Türk Kızılayı ekiplerinin yangından kurtarılan vatandaşlara su ikram ettiği ve çevredeki vatandaşların da tehlike atlattığı yangınla ilgili gelişmelerin Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi tarafından takip edildiği belirtildi.

BİZE ULAŞIN