Fatih Camisi ramazana hazır

5 yıl süren restorasyon çalışmaları tamamlanan Fatih Camisi, ilk ramazanına da hazırlandı. Cami imamı Şahin, teravih namazlarının enderun usulü kılınacağını belirterek "Camimiz ramazan boyunca halkımıza hizmet verecek" dedi

Fatih Sultan Mehmed tarafından Atik Sinan'a yaptırılan ve kısa bir süre önce restore edilen Fatih Camisi, 5 yıl süren restorasyon sonrasında ilk ramazana hazırlandı. Fatih Camisi İmamı Osman Şahin, İstanbul'un fethinin simgesi olan caminin ramazanda ve özel günlerde yoğun ilgi gördüğünü dile getirdi. Caminin 5 yıldır restorasyonda olduğunu anımsatan Şahin, teravih namazlarının diğer selatin camilerinde olduğu gibi enderun usulü ile kılınacağını ifade etti. Şahin, vaazların verileceği camide ikindi namazından önce ve sonra mukabele okunacağını belirtti. Camide 5-7 bin arasında kişinin aynı anda namaz kılabildiğini ifade eden Şahin, "Camimiz ramazan boyunca sabahtan akşama kadar halkımıza hizmet verecek" dedi. Şahin, caminin yapım hikayesini de anlatarak, caminin tarih içinde bir çok deprem yaşadığını, 1766 yılındaki depremde kubbesinin çöktüğünü ve o dönemde bugünkü şekliyle aynı temeller üzerinde kısmen büyütülerek caminin yeniden yaptırıldığını anlattı.

DEPREMDE ÇATLAKLAR OLUŞTU

En son 1999 depreminden sonra da camide çatlaklar oluştuğunu kaydeden Şahin, daha sonra caminin 5 yıl süren bir restorasyon geçirdiğini anımsattı. "Restorasyondan sonra ilk ramazan olacak, onun heyecanını ve coşkusunu yaşıyoruz" diyen Şahin, caminin yanındaki medreselerin de restore edildiğini, bittikten sonra Fatih Külliyesi'nin görkemli haline kavuşacağını ifade etti.

BİZE ULAŞIN