Oruçken göz damlaları aksatılmadan kullanılmalı

Dünya Göz Hastanesi doktorlarından Prof. Dr. Hüsnü Güzel, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, göz damlalarının orucu bozmadığını açıkladığını hatırlatarak, göz hastalarının muayenelerini ve ilaç tedavilerini ramazan ayı nedeni ile ertelememesini istedi.

Güzel, yaptığı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, göz damlalarının orucu bozmadığını açıkladığını hatırlattı. Bu kapsamda hastaları, göz damlalarını aksatmadan kullanmaları konusunda uyaran Güzel, oruç tutacak hastaların da göz damlalarını kesinlikle ihmal etmemeleri gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Güzel, periyodik göz muayenesi olması gereken ve göz damlası kullanan hastaların ramazan dolayısıyla tedavilerini ertelememesi gerektiğini kaydederek, açıklamasında, ''Göz, insan vücudunda kendi kendini yenileyemeyen tek organ. Bu nedenle hem erken teşhis hem de teşhis sonrası doğru ve sürekli tedavi kritik önem taşıyor. Bu yüzden göz kesinlikle ihmale gelmez ve tedavisi devamlılık gerektirir. Göz hastalarımız muayenelerini ve ilaç tedavilerini ramazan ayı nedeni ile ertelememelidir'' ifadesine yer verdi.

BİZE ULAŞIN