Korunamayan kadınlar-3

Filiz Aktaş, 23 yaş büyük eşinden boşandı. Daha önce de cinayet işleyen Hayri Özel, onu rahat bırakmadı ve öldürdü. Filiz'in ailesi de öldürülme korkusu yaşıyor

GERİDEKİLER KORKUDAN KONUŞAMIYOR
İzmir'de daha önce de bir cinayet işleyen kendisinden 23 yaş büyük kocası tarafından öldürülen 25 yaşındaki Filiz Aktaş'ın ailesi, korkudan olay hakkında konuşamıyor. Üniversiteyi bitirdikten sonra İzmir'deki Tüpraş Aliağa Rafinerisi'nde staj görmeye başlayan Filiz Aktaş, aynı yerde çalışan 48 yaşındaki Hayri Özel'le tanıştı. 1992'de bir cinayet işleyen ve cezaevinde yatan Hayri Özel, Tüpraş'a da sabıkalı kontenjanından girmişti. Bu gerçeği bilmeyen ve kendilerine aracı olan iş yerinden bir kadının çizdiği pembe tabloya inanan Filiz Aktaş, ailesinin bu evliliği kabul etmeyeceğini bildiği için Hayri Özel'le kaçtı. Evlilikten bir oğlu dünyaya gelen Filiz Aktaş, kendisine kötü davranmaya başlayan eşinin bir kişiyi öldürdüğünü öğrenince bu evliliğe 4 yıl dayanabildi. Nisan 2010'da eşinden boşanan Aktaş, anne babasının Menemen'deki evine yerleşti. Oğluyla birlikte yeni bir hayat kurmak için de bir tekstil atölyesinde muhasebeci olarak işe başladı. Ancak peşini bırakmayan eski kocası, bazen telefonla bazen de işe gidip gelirken yoluna çıkarak rahatsız etmeye başladı. Baba Fevzi Aktaş, Menemen Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak eski damadından şikâyetçi oldu. Tacizlerini artıran Hayri Aktaş, sonunda eşini ölümle tehdit etmeye başladı. Bunun üzerine Filiz Aktaş'ta " Eski eşimin beni vurmasından korkuyorum' diyerek savcılığa dilekçe verdi. Ayrıca polise de başvurdu. Ama önlem alınmayınca, 6 Ekim 2011 sabahı işe gitmek için servis beklerken, karşısına iki tabancayla çıkan Hayri Özel tarafından kurşun yağmuruna tutularak öldürüldü. Bir polisi de yaralayan Özel, aynı polis tarafından karnından vurularak yakalandı. Yanında 9 şarjör, çok sayıda mermi kovanı ve iki 14'lü tabanca bulunan Özel'in, eski kayınpederini ve kayınvalidesini de öldürmeyi planladığı ortaya çıktı. Genç kadının ailesi, saldırgan cezaevinde olmasına rağmen korkudan hâlâ olay hakkında konuşmuyor.

***

DEMET NE YAPTIYSA KURTULAMADI
Kayserili Demet Üçler (25), 5 yıl önce annesi Ayşenur G.'nin isteğiyle hurdacılık yapan İlhan Üçler'le (29) evlendi. Niğde'nin Çiftlik ilçesine taşınan çiftin 3 çocukları oldu. Ancak evlendiği günden bu yana eşinden şiddet gören Demet Üçler, iddiaya göre de bir de erkeklere pazarlamaya kalkışınca 6 ay önce babasının evine döndü. Sürekli barışma teklifinde bulunan eşi bunu kabul ettiremeyince bu kez de kendisini ve ailesini ölümle tehdit etti. Boşanma davası açan Demet Üçler, eşinin kendisini tehdit ettiğini bildirince, mahkeme İlhan Üçler'in eve yaklaşmaması için tedbir kararı aldı. Tehditlerden bıkan genç kadının babası Ahmet G. de, savcılığa başvurdu. Eşini ikna edemeyen İlhan Üçler, geçen 23 Mayıs'ta sabaha karşı saat 03.00 sıralarında Kayseri'deki evi bastı ve mutfaktan aldığı bıçakla, hiçbir şeyden habersiz uyuyan Demet Üçler'i 36 yerinden bıçakladı. Bıçağı da karnında bırakıp kaçtı. Baba Ahmet G.'yi cenaze sırasında bile arayıp ölümle tehdit eden İlhan Üçler, 4 gün sonra yakalandığında üzerinden kayınvalidesiyle cinsel ilişki görüntüleri çıktı. Kayınvalidesiyle ilişkisi olduğu belirlenen İlhan Üçler'in genç kadına kendisinden ayrılmaması için bu görüntülerle şantaj yaptığı belirlendi. Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı, Demet Üçler için Aile Mahkemesi tarafından verilen tedbir kararının uygulanmasında kamu görevlilerinin ihmalinin bulunup bulunmadığının araştırılması için Kayseri Emniyet Müdürlüğü, Çiftlik Cumhuriyet Başsavcılığı ve Çiftlik Jandarma Komutanlığı görevlileri hakkında resen soruşturma başlattı.
BİZE ULAŞIN