Çorum'da fabrika yangını

Çorum'da yumurta violü üretimi yapan bir fabrikada yangın çıktı.

  • İHA
  • Yaşam
  • Cuma 20.07.2012 09:32
Yangında bir itfaiyeci dumandan etkilenirken, gece vardiyasında olan 40 işçinin fabrikadan anında tahliye edilmesi ise büyük bir faciayı önledi.
İddialara göre, gece saat 23.00 sıralarında Çatak köyü yol üzerinde faaliyet gösteren viol fabrikasının mamul bölümünde elektrik kontağından kaynaklanan bir arıza nedeniyle yangın çıktı. Alevler kısa sürede fabrikanın yan tarafında bulunan depolara sıçradı. Rüzgarında etkisiyle büyüyen yangın kısa sürede tüm fabrikayı sardı.

Fabrika çalışanları itfaiyeyi arayarak yardım istedi. Bunun üzerine olay yerine ambulanslar ve çok sayıda itfaiye sevk edildi. Alev topuna dönen fabrikadaki yangına Çorum Belediyesi itfaiye ekiplerinin müdahalesi yetersiz kalınca Orman İşletme Müdürlüğü'nden de arazözler bölgeyegönderildi. Depolardaki maddelerin parlayıcı ve kimyasal olması nedeniyle itfaiye ekipleri yangına müdahale etmekte zorlandı. Fabrikadan çıkan yoğun duman şehrin bazı bölgelerinden görüldü.

Yangının fabrikanın ana üretim bölümüne sıçramaması için itfaiye görevlileri büyük çaba sarf etti. Yangına müdahale eden bir itfaiye görevlisi dumandan etkilendi. Sağlık görevlileri tarafından olay yerinde ilk müdahalesi yapılan itfaiyeci bir süre sonra kendine gelebildi. Yangında tamamı kül olan bir depo çatısı alevlere dayanamayarak çöktü. Çökme sırasında 2 itfaiyeci korkulu dakikalar yaşadı.

YANGIN İKAZ ALARMIYLA FACİANIN ÖNÜNE GEÇİLDİ
Yangında tamamına yakını kül olan fabrikada büyük bir facianın da önüne geçildi. Fabrikadan dumanlar yükseldiğini gören bir işçi yangın ikaz alarmına bastı.

Siren sesini duyan işçiler kısa sürede fabrikayı boşaltarak kendilerini dışarıya attılar. İşçilerin bir bölümü fabrika dışına çıkarken bazıları da fabrika bahçesinde bekledi. Bazı işçilerin yangına kendi imkanları ile müdahale etmeye çalıştıkları gözlenirken, bazıları da çaresiz bakışlarla çalıştıkları fabrikanın yanışını izledi.

MİLLETVEKİLLERİ VE BELEDİYE BAŞKANI KÜLCÜ OLAY YERİNE GELDİ
Yangının duyulmasının ardından AK Parti Çorum milletvekilleri Salim Uslu ve Cahit Bağcı, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Belediye Başkan Yardımcıları Zeki Gül ve Alper Zahir, AK Parti Çorum il Başkanı Ahmet Sami Ceylan ve AK Parti Çorum Merkez İlçe Başkanı Mustafa Köse olay yerine geldi.

Yuva Viol Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Yarımca'ya geçmiş olsun dileklerinde bulunan Uslu ve beraberindekiler yangın hakkında bilgi aldılar.
Fabrikasının yanışını büyük bir çaresizlikle izleyen Yarımca, 'Yangın ana üretim tesislerine sıçramaz inşallah. Buradaki sıkıntı su aşağı inmeden buharlaşıyor. Kendi halinde yanıp bitmeyince sönmez burası. Sıkıntı orda. Orta bantta makinelerimiz var. Oraya henüz sıçramadı' dedi.

Yangının çıkış nedeni hakkında bilgi veren Yarımca, 'Birden bir kıvılcım çıkıyor. Çalışanlar yangın alarmına basıyor. Bizim suyumuz çok ancak birden bire fabrikayı sarmış Kimyasal var içerisinde. Depolan yanıyor. Şundan endişe ediyorum. Binanın birisi birden bire çöktü. Hayırlısı olsun' diye konuştu.

Gece vardiyası olduğu için fabrikada yangın sırasında 40 kişinin çalıştığını anlatan Yarımca, 'Hiç yaralımız. Kaybımız yok. Elektrik kontağından çıktığı tahmin ediliyor. Can kaybının olmaması en büyük tesellimiz' ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN