Rolü başkasına verilince 160 bin TL tazminat aldı

'Kasaba' dizisinde sözleşmeyle kendisine vaat edilen rol başkasına verilince yapımcıya dava açan Barış Koçak 160 bin lira tazminat kazandı

TV dizisi "Hatırla Sevgili"de Deniz Gezmiş'i canlandırarak tanınan oyuncu Barış Koçak, Asis Yapım adlı şirketle "Kasaba" dizisindeki "Haydar" rolü için anlaştı. Sözleşmeyle yapım şirketi, Koçak'a 45 bölüm sürmesi planlanan dizinin her bölümü için 4 bin lira ödemeyi kabul etti. Sözleşmenin, 4'üncü maddesinde "Oyuncu, sözleşmenin yürürlükte kaldığı süre boyunca, yapımcının önceden yazılı izni olmaksızın, herhangi bir yapımda yer alamayacağını beyan, kabul ve taahhüt eder" hükmü yer aldı. 5'inci maddeye ise "Dizi ertelenir veya başlamazsa, yapımcı başlayacak başka dizilerinde oyuncuyu oynatacaktır" yazıldı.

SETE ÇAĞIRMADILAR
Çekimlerin başlamasına yakın, şirket ile Koçak arasında 6 Ağustos 2009 tarihli ikinci bir sözleşme yapıldı. İkinci sözleşmede film 45'ten 39 bölüme indirildi. Koçak'a deneme çekimleri yaptırıldı. Ancak Koçak, sete çağrılmayınca noter kanalıyla yapımcı şirkete ihtarname çekti. Yapımcı şirket de noter kanalıyla verdiği yanıtta Koçak'ın "Haydar" karakteri için gerekli "teknik beceri ve ustalığa" sahip olmadığını iddia etti. Koçak, yapım şirketi rolü meslektaşı Murat Ünalmış'a verince soluğu mahkemede aldı.

'BİR YIL BAŞKA İŞ ALMADIM'
Koçak, İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açtığı davada 310 bin lira maddi, 40 bin lira da manevi tazminat istedi. Yapılan sözleşme nedeniyle 1 yıl 1 ay boyunca başka bir işte çalışamadığını öne sürdü. Ünalmış için "Mahsun Kırmızıgül'ün 'Güneşi Gördüm' filminde popülaritesi artınca, benim yerime onu oynattılar" dedi. Asis Yapım ise mahkemeye sunduğu yanıt dilekçesinde hakkındaki iddiaları reddetti. Ancak mahkeme, 2 yıllık yargılamanın ardından 17 Temmuz'da kararını verdi. Şirketin, Koçak'a 150 bin lira maddi, 10 bin lira da manevi tazminat ödemesine hükmetti. Şirketin, yerel mahkeme kararını temyiz hakkı bulunuyor.

BİZE ULAŞIN