Tarlaya mayınlı önlem

Diyarbakır'da 1700 personelle yapılan baskında, PKK'nın hintkeneviri tarlalarının etrafını Kolombiya'daki uyuşturucu çetelerinin taktiğiyle mayınladığı ortaya çıktı

PKK'ya yönelik önceki gün 1700 asker ve polisle Diyarbakır'ın Lice, Hazro ve Kocaköy ilçelerine bağlı 12 köyde uyuşturu operasyonu yapıldı. 500 dönümlik alanda yetiştirilen hintkeneviri tarlalarının tam koordinatlarını belirlenerek yapılan hava destekli operasyonda, 5 milyon kök hintkeneviri imha edildi. Operasyon birimleri örgütün bu hintkenevirinin bir kilosunun 2 bin TL'den satacağını ve komisyon alacağını belirledi. Uyuşturucunun imha edilmesiyle örgüte maddi açıdan büyük darbe indirildi. Örgütün Kolombiya'daki uyuşturucu tacirlerinin taktiğini kullanarak güvenlik güçlerinin operasyonlarına engel olmak ya da kayıp vermesini sağlamak için kenevir tarlalarının çevresinin mayınladığı belirlendi. Operasyonda, 32 kişi gözaltına alındı. Diyarbakır'da 5 bin dönümlük alanda hintkeneviri ekildiğini değerlendiren yetkililer bunun Türkiye üretiminin yüzda 60'ına denk geldiğini kaydetti.

5 MİLYON LİRA KAYBOLDU

PKK liderlerinden "Bahoz Erdal" kod adlı Fehman Hüseyin ile sözde Orta Saha Komutanı İrfan kod adlı Mehmet Tahir Kılıç arasında 13 Haziran'daki telsiz görüşmeleri örgütün uyuşturucu trafiğini gözler önüne seriyor. Kayıtlardan uyuşturucudan elde edilen paranın gerçekleştirilen eylemler için harcanandan arta kalanın kamplara aktarıldığı anlaşıldı. Görüşmede Fehman Hüseyin'in, "Parayı göndermiyorlar. Yanlarında taşıyıp toprağa kömüyorlar sonra bulamıyorlar. Bu kış milyonlarca lira arazi altında çürüdü. 4-5 milyon hepsi yerin altında kaybolda" gitti" dediği belirlendi.
BİZE ULAŞIN