Hareketsiz kalmayın!

Harvard Üniversitesi'nde yapılan bilimsel araştırmalarda her yıl beş milyondan fazla insanın yeterince hareket etmemekten kaynaklanan hastalıklara bağlı olarak hayatını kaybettiği belirlendi.

  • CİHAN
  • Yaşam
  • Cumartesi 21.07.2012 12:51
ABD'li bilim adamları dünya genelinde her on kişiden birinin "aşırı tembellikten" öldüğünü tespit etti. Kasıtlı olarak tembellik etmese bile hayatı büro sandalyesi ile şoför koltuğu arasında geçenler, bu kategoriye girenler arasında ilk sırada yer alıyor. Harvard Üniversitesi'ne bağlı bir araştırma ekibinin 57 milyon kişinin ölüm sebebi üzerinde yaptığı incelemelerde 5,3 milyon kişinin yeterince hareket etmemeye bağlı hastalıklar nedeniyle öldüğü belirlendi.

Ellerindeki sağlık verilerini ve ölüm istatistiklerini kıyaslayan uzmanlar, hareket yetersizliğinin kalp ve damar hastalıklarını, göğüs ve bağırsak kanserlerini ve ayrıca şeker hastalığını tetiklediğini tespit etti. Bilim adamları yeterince hareket etmediği için bu hastalıklara yakalanan ve erken yaşta ölen beş milyonu aşkın insan hakkında, "Eğer bu insanlar zamanında düzenli hareket etmiş olsaydı bu hastalıklara bu kadar çabuk yakalanmaz ve daha uzun yaşamaları mümkün olabilirdi." şeklinde değerlendirmede bulundu.

Ölümlerin yüzde dokuzunun yürüyüş, koşu ve benzeri bedensel faaliyetlerle engellenebileceğine dikkat çeken uzmanlar, hareket yetersizliğinin en az sigara içmek ya da aşırı kilolu olmak kadar zararlı olduğuna işaret etti. Yapılan hesaplamalar da yeterince hareket etmenin dünya nüfusunun yaşama beklentisini ortalama 0,68 yıl uzatabileceğini gösterdi. Aynı etkinin aşırı kilodan normal ağırlığa inilmesi halinde de sağlanabileceği hesaplandı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) de sağlıklı yaşamak isteyen herkese haftada en az 150 dakika ya da günde en az 20 dakika yürümeyi tavsiye ediyor. İstatistiklere göre dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 30'u bu asgari hareket tavsiyesine uymuyor.

GENÇLER YERLERİNDEN BİLE KIMILDAMIYOR

Hareket eksikliğinin özellikle yaşın ilerlemesiyle daha da arttığını belirten uzmanlar, bu duruma bilhassa kadınlarda rastlandığını belirtiyor. Oturma ve yerinden kımıldamama hastalığı ayrıca 13-15 yaşları arasındaki her beş gençten dördünde görülüyor. Ancak kemikler, kalp ve diğer organlar başta olmak üzere insan bünyesinin genel itibariyle düzgün işleyebilmesi için mutlaka hareket etmek gerekiyor. WHO'nun verilerine göre yetersiz hareket etmeye bağlı hastalıklar bilhassa gelişmekte ve kalkınmakta olan ülkelerde hızla artıyor. Bu da günlük yaşamda aniden ortaya çıkan değişikliklere bağlı olarak yaşam koşullarının bir anda değişmesi ve fiziksel aktivitenin aniden azalmasından kaynaklanıyor.
BİZE ULAŞIN