Adanalı Robinson

Adana'da inşaat teknisyeni olan ancak kendine ev yapamadığı için 30 yıl Seyhan Baraj Gölü içindeki adada, 10 yıldır da göl kenarında tek başına yaşamını sürdüren Süleyman Kara, bu yaşantısıyla romanlara ve filmlere konu olan Robinson Cruose'yi andırıyor.

Adana'da 40 yıldır Robinson hayatı yaşadığını anlatan Süleyman Kara (64) görenleri hayrete düşürüyor. 40 yıl önce inşaat teknisyeni olmasına rağmen kendine ev yapamadığı için insanlardan uzaklaşmaya karar verdiğini belirten Kara, "40 yıl önce Seyhan Baraj Gölü içindeki bir adaya yerleştim. O zaman tam Robinson gibi yaşıyordum. Kimse yoktu tek başınaydım. Ancak o adanın sahibi gelip beni kovduktan sonra 10 yıldır Seyhan Gölü kenarında yaşamımı devam ettiriyorum" dedi.

Yalnız yaşamanın kendisine mutluluk verdiğine dikkat çeken Kara şunları kaydetti:

"Ben küçüklüğümden buyana suya, tekneye ve hayvanlara sevdalı bir insanım. Burada hepsiyle meşgul olabiliyorum. Zaten hayvanları tanıdıkça insanlardan nefret ediyorum. Onlar bana daha sadık bir dost. Burada tekne yapıp satıyorum. Çok fazla alıcı bulamıyorum. Ama tekne merakı olanlar beni bulup sipariş verip alıyorlar. Fiyatları, teknesine göre 10 bin TL'den başlıyor. Ben burada çok mutluyum."

Kara, yaşantısının filmlere ve romanlara konu olan Robinson'a benzetildiğini ancak o dünya turuna çıktığı sırada mecburiyetten ada da kaldığını kendisinin ise isteyerek ve mutlu olarak kaldığını ifade ederek, "Onunla benzeyen yanlarımız var. Ben de onun gibi keşke daha yalnız kalabileceğim bir yere gidebilseydim. Onun gibi olmak isterdim" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN