Zafere koştuğu atı yarışta, kendisi yok

Attan düşüp omurgasını kıran Yalçın Akağaç, bugünkü Başbakanlık Koşusu'nu evinden izleyecek. Usta jokeyin zafer kazandığı 'Derviş Ağa' isimli atı, Mehmet Kaya'ya emanet

Henüz 32 yaşında, Türkiye'nin en tanınmış jokeylerinden biriydi Yalçın Akağaç... 13 yıla 13 bin yarış sığdırdı, bin 300'e yakınını ise kazandı. Son ödülünü geçen yılki 'Başbakanlık Koşusu'nda birinci gelerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden aldı. Erdoğan'ın "Torunumu sana teslim edeceğim" dediği usta jokeyin hayatı, 6 ay önce geçirdiği talihsiz bir kazayla değişti. Veliefendi Hipodromu'nda sadece 7 atın koştuğu, kaza ihtimalinin neredeyse imkansız olduğu bir yarışta, Derviş Ağa adlı attan düşerek omurgasını kırdı. İstanbul'da geçirdiği riskli bir ameliyatla, omurgasına 12 pilatin takıldı. İyileşip yeniden jokeyliğe dönmeyi hayal eden Akağaç, Veliefendi Hipodromu'nda bugün düzenlenecek 61'inci Başbakanlık Koşusu'na katılamayacak ama geçen yıl zafer kazandığı 'Derviş Ağa' adlı atı, bugün aynı yarışta başka bir jokey Mehmet Kaya'yla koşacak.

'SESLENDİM DUYMADILAR'
Kazadan sonra evinin kapılarını SABAH'a açan Akağaç, kaza anını ve sonrasında yaşadıklarını paylaştı. "İlk kez bu kadar az atın koştuğu, deneyimli jokeylerin olduğu yarışta kazaya rastladım" diyen Akağaç, şöyle devam etti: "Bugüne kadar hiçbir arkadaşıma faul yapmadım, hatta aklımdan bile geçirmedim. Ama en büyük faul bana yapıldı. Düşeceğimi anladığımda arkadaşlara 'Gelmeyin, yıkılıyorum, çok kötü durumdayım' diye seslendim ama duymadılar. Ahmet Çelik'e sadece bir hafta at binmeme cezası verildi. Anlamsız bir ceza. Olayda kasıt bulunduğu aşikâr."

'MUCİZE OLURSA DÖNERİM'
Usta jokey, kaza sırasında bilincini kaybetmediğini, omurgasının kırıldığını 'o an' fark ettiğini söyledi. Hatırlamak istemese de kaza gününü şöyle anlattı: "Hızla yere çarpıp üç dört kez takla attım. Kalkmaya çalıştığımda sadece başımı kaldırabildim, gövdemi hareket ettiremiyordum. Ağrılarımı dindirmek için ilk 7 gün morfin kullanıldı. Ameliyata girerken tek sorduğum şey 'Tekrar ayaklarımı hissedebilecek miyim?' oldu. Bu öyle bir aşk ki anlatamam. Bir mucize olursa jokeyliğe yeniden dönerim." Akağaç, bugün 16.30'da başlayacak olan Başbakanlık Koşusu'yla ilgili ise "Kaza olmasaydı bugünkü Başbakanlık Koşusu'nda büyük ihtimalle ben yarışacaktım ve Derviş Ağa'ya binecektim. Kadere bakın ki bu kez evimden izleyeceğim. Geçen sene kazandığım at koşuyor. Üstelik jokeyi ise yakın arkadaşım" dedi.

BİZE ULAŞIN