Barones'in Mercedes'i rekor için gün sayıyor

Prusyalı Barones Josephine'in 1936 model Mercedes'i, ağustosta satışa çıkıyor. Bu "sanat eseri"nin rekor ücretle satılmasına ise kesin gözüyle bakılıyor

Alman oyuncu Marlene Dietrich'e benzetilen sarı saçlar ve soğuk bakışlar... Pahalı mücevherler ve elbiseler içinde Paris ve Cannes'daki en lüks otellerdeki şık davetler ve peşinde koşan onlarca erkek... Tüm bunlar, Prusyalı aristokrat aile von Kreiger'in güzel kızları, Barones Gisela Josephine'in hayatını özetleyen sözler. 1930'lu ve 40'lı yılların en tarz sahibi kadınları arasında gösterilen Barones Gisela Josephine, 76 yaşında İsviçre'de kimsesiz öldüğünde onu pek az kişi hatırlıyordu. Onu günümüze taşıyansa, gözü gibi baktığı arabası Mercedes Benz 540K... Amerika'da önümüzdeki ay satışa çıkarılacak olan bu özel yapım arabanın dünyanın en pahalı arabası olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

NAZİLERDEN SAKLADILAR

Amerika'daki Gooding &Company isimli müzaye- de şirketi, 18-19 Ağustos tarihlerinde, 76 yaşındaki büyüleyici bu aracı satışa çıkaracağını duyurdu. Şirketin başkanı Daving Gooding, şoför kapısında el yazısıyla "von Krieger" yazan 1936 yapımı otomobilin, şimdiye kadar satılan en pahalı araba olacağından emin. Von Kreiger ailesi bu özel arabayı koleksiyonuna 1936'da kattı. Arabayı önce ailenin oğlu Henning kullandı. Daha sonra şoför koltuğuna ailenin kızı Gisela Josephine geçti. II. Dünya Savaşı başladığında, bu özel otomobil diğer pek çok Mercedes-Benz gibi çalınmaması veya bombardımanda parçalanmaması için von Krieger ailesi tarafından özenle korundu. Hatta Nazilerin eline geçmemesi için aile 1942'de arabayı İsviçre'ye götürdü. Barones von Krieger, savaşın devam ettiği birkaç yıl Avrupa'da Mercedes-Benz aracıyla seyahat etti. Savaş sona erip aile bir araya gelince, Gisele Josephine ve ağabeyi Henning 1950'li yıllarda ABD'nin New York kentine taşındı. Araba da Queen Elizabeth gemisinde iki kardeşle birlikte Amerika'nın yolunu tuttu. Barones von Krieger, ağabeyi ve annesi hayatını kaybedince 1959'da İsviçre'ye dönüp köşesine çekildi. Barones 1989'da İsviçre'nin Vevey bölgesinde kalp krizinden öldüğünde, yanı başında yüzbinlerce dolar değerinde mücevherleri vardı. Arabası ise New York Manhattan'daki evinin garajında yatıyordu. 40 yıl boyunca da Barones von Krieger'in yol haritaları, ipek eldivenleri ve kül tablasında ruj izli izmaritiyle baş başa kaldı.

ALMAN SANATÇI HERMANN TASARLADI
Dünyanın en pahalı arabası olmaya aday arabanın tasarımını Alman sanatçı Hermann Ahrens yaptı. Siyah renkli krom aracın içi, kanyak rengi deriyle kaplandı. Arabanın iç tasarımında ailenin zevkine de başvuruldu. Mercedes-Benz 540K'dan sadece 10 tane kaldığı tahmin ediliyor.

BİZE ULAŞIN