Yaz yağmuru ve hortum yıktı, geçti

Sağanak yağış ve fırtına hayatı felç etti. Ekili araziler hasar gördü, evleri su bastı, fırtına ağaç ve dev tabelaları yerinden söktü. Kütahya'da ise hortum ağaçları devirdi

Ege Bölgesi'nde, yaz mevsiminin ortasında yaşanan sağanak yağış, fırtına ve hortum, büyük çapta maddi hasara neden oldu.
MANİSA: Demirci ilçesine bağlı Alaağaç köyünde önceki akşam etkili olan sağanak yağmur hayatı felç etti. Şiddetli yağış nedeniyle Alaağaç köyünde ekili alanlar zarar gördü, bazı evleri su bastı. İrfan Kandırmış (52) isimli vatandaşa ait besihanenin çatısı çöktü. Alaağaç köyüne 2 km uzaklıktaki Eseler mahallesinde ise Ali Önder (85) isimli vatandaşa ait ev sular altında kaldı, tütün ekili arazisi zarar gördü. Köy Muhtarı Muzaffer Bek "Can kaybının olmaması en büyük tesellimiz" dedi.
DENİZLİ: Son günlerde hava sıcaklığı 40 derecenin üzerinde seyrederken, önceki akşam kentte etkili olan şiddetli rüzgâr ve sağanak özellikle Sarayköy ilçesine bağlı Duacılı köyünde hasara neden oldu. Birçok evin kiremit ve bacalarının zarar gördüğü belirlendi. Yol kenarında tekstil ürünleri satışı yapan mağazaların bazılarının reklam panoları devrildi. Şiddetli rüzgâr nedeniyle beldede bir işyerinin camları kırıldı, Veysel Avcı'ya ait aracın üzerine ağaç devrildi. Fırtına sırasında işyerinde bulunan Ümran Ağbaç kırılan camlar nedeniyle yaralandı. Vatandaşlar kırılan cam ve çatılarını tamire başlarken, elektrik dağıtım şirketi ise kopan hatlar için beldeye ekip sevk etti.

'GÖZ GÖZÜ GÖRMEDİ'
Duacılı Belediye Başkanı Mustafa Güdücü, "Fırtına 19.30 sıralarında başladı. O sırada evdeydim. Birden göz gözü görmez oldu. Bu şekilde yaklaşık 5 dakika sürdü. Büyük panik ve korku yaşadık. Daha sonra başlayan sağanak yağışla birlikte fırtınanın şiddeti biraz azaldı. Çatılarda, işyerlerinde, tarlalarda zarar var. Yetkililerimizden bir an önce gelip hasar tespit çalışmaları yaparak bizlere yardımcı olmasını istiyoruz" diye konuştu.

1.5 DAKİKALIK HORTUM

Kütahya merkeze bağlı Ağaçköy'de sağanak yağmur öncesinde oluşan hortum korkulu anlar yaşattı. Yaklaşık 1.5 dakika süren hortumda ağaçlar devrildi. Ağaçköy köyünde piknik alanı olarak kullanılan Regülatör mevkisinde meydana gelen hortumda 100'e yakın, çam, kavak, söğüt ve ardıç ağacı devrildi. Ağaçların bazıları kökünden söküldü, hortum anında piknik alanında kimsenin olmaması faciayı önledi. Vatandaşlar, "Burası hafta sonları dolu oluyor. İnsanlar buraya akın ediyordu. Kimsenin olmaması şans" dediler.

İbrahim AKKAYA / SABAH
BİZE ULAŞIN