Geline 9 yıldır aile boyu dayak

Aksaray'da eve yarım saat geciktiği gerekçesiyle eşi, kayınbabası ve kaynanası tarafından darp edildiği ileri sürülen 2 çocuk annesi Fatma D., hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

9 yıldır sürekli dayak yediğini iddia eden Fatma D., çocukları için bugüne kadar sustuğunu söyledi.

Olay, merkeze bağlı Coğlaki Mahallesi Kalkan apartmanında meydana geldi. İddiaya göre, bir süt fabrikasında işçi olarak 2 çocuk annesi Fatma D. (28), akşam eve yarım saat geç geldiği gerekçesiyle eşi, kayınbabası ve kaynanası tarafından darp edildi. Aldığı darbe sonucu sağ gözü morarıp şişen ve evden kovulan Fatma D., bugün sabah evden ayrılırken, yeniden eşi, kayınbabası ve kaynanası tarafından sokak ortasında dövülerek hastanelik oldu. Vatandaşların polise haber vermesi üzerine kurtarılan Fatma D., çağrılan ambulansla Aksaray Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Olaydan sonra kadının kocası Uğur D., kayınbabası Memiş D. ve kaynanası Emine D. polis ekiplerince gözaltına alındı.

Aksaray Devlet Hastanesi'nde yaşadığı olayı anlatan Fatma D., 'Dün akşam işten yarım saat 45 dakika geç geldim. Eşim iftara gelince, 'Nerede kaldın' dedi ve benim anlatmama fırsat vermeden beni dövdü. Sonra eşim tekrar işe gitti ve ondan sonra kaynanam ile tartıştık. Kaynanam da beni dövdü. Sabah olunca da bana git dediler. Bende gittim. Dışarıda beni tekrar eve götürmek istediler. Bende gitmeyince Kaynanam ve eşim dövdü. Dışarıdan görenler polise haber vermiş. Polisler beni aldılar' dedi.

9 yıldır evli olduğunu anlatan Fatma D., 'Bugüne kadar kayınbabamdan bundan hariç 3 kere daha dayak yedim. Eşimden de sürekli olarak dayak yiyorum. 8 sene bitti 9'a girdik. 8 senedir eşimden dayak yiyorum. Yani sadece bugün dayak yemedim. Her zaman çocuklarım var diye sustum ama halimi görüyorsunuz' diye konuştu.

SON ÜÇ AYDA GÜNDE ORTALAMA 167 ŞİDDET VAKASI YAŞANDI

İçişleri Bakanlığı'nın son 3 aylık verilerine göre, bir günde 167 ailede şiddet yaşandığı belirtilen raporda 2011'deki 95 bin 742 vakada 98 kadının öldüğü aktarılıyor. Bu verilere göre şiddet mağdurlarının yüzde 82'sini kadınlar, yüzde 12'sinin erkekler, yüzde 6'sını ise çocuklar oluşturuyor. Yine 85 bin 172 kadın, 6 bin 558 erkek ile 4 bin 12 çocuk "mağdur" olarak emniyete başvurdu. Rakamlara meydan gelen 95 bin 742 aile içi şiddet vakasının; 16 bin 494'ünü yaralama, 18 bin 418'ini aile fertlerine kötü muamele, 141'ini eziyet, 26'sını fuhşa zorla teşvik, 136'sını cinsel saldırı, 67'sini cinsel taciz, 317'sini hürriyetten yoksun kılma gibi olaylar oluşturuyor. İçişleri Bakanlığı verilerine 2012'nin ilk üç ayında 14 bin 987 aile içi şiddet vakası yansırken, bir günde 167 saatte 7 aile içi şiddetin meydana geldiğinin ortaya çıktığı vurgulanıyor.

Şiddete maruz kalmanın uzun zamanlı fiziksel, ruhsal ve üreme sağlığı ile ilgili sorunlara yol açtığı ve annelerine uygulanan şiddete tanık olan çocuklarında ruh sağlığı bozulduğu da dile getirilirken, ayrıca şiddete tanık olan çocukların da şiddet uygulayıcıları haline geldiği ve şiddete uğramanın kadınlarda birçok ruhsal hastalığın oluşumunu tetiklediği ifade ediliyor.
BİZE ULAŞIN