Hayalet ağ avcıları

Av malzemelerinin deniz canlıları üzerindeki zararları araştırıldı. Akdeniz'de dalış yapan gönüllüler felaketi tescilledi: Balıkçıların denizde bıraktığı hayalet isimli ağ türü yüzlerce canlıyı öldürdü

Doğu Akdeniz'de avlanan balıkçılar, av sonrası denizde bıraktığı ve sonrasında kaybolduğu için "hayalet ağ" denen ağlar, deniz canlılarına mezar oluyor. Av malzemelerinin canlılar üzerindeki etkilerini araştıran Mavi Kilikya Derneği gönüllüleri, Adana Yumurtalık'ta tehdidin boyutlarını ortaya koydu. Birleşmiş Milletler Çevre Programı ve Küresel Çevre Fonu desteğiyle, temmuzun ilk haftasında gerçekleştirilen çalışma sonunda, 16 türden yüzlerce deniz canlısının ağlara takıldığını gören grup, nesli tükenme tehlikesi yaşayan 2 orfoz, 1 deniz kaplumbağası (Chelonia mydas) ve yüzlerce balığın bu ağlarda öldüğünü belirledi. 2 deniz kaplumbağası ise grup tarafından son anda kurtarıldı.

'AĞI KAYBEDEN HABER VERSİN'
Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden Yrd. Doç. Dr. Caner Enver Özyurt, "Kayıp av araçları, deniz ekosistemine ve balıkçılığa büyük zarar veriyor. Öncelikle ne kadar av aracının nerede kaybolduğunu bilmeliyiz. Avrupa Birliği bunu zorunlu tutuyor. Oysa ülkemizde büyük boşluk var" dedi. Her yıl 200 kilometreden fazla ağın hayalet avcı olarak denizlerimize katıldığını belirten Özyurt, ağların büyük çoğunluğunun Adana Yumurtalık çevresinde olduğunu söyledi. Özyurt "En önemli adım, ağını kaybeden balıkçının hemen yetkililere haber vermesidir. Böylece ağ, deniz yaşamını tehdit etmeden çıkartılabilir" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN