Boşanmaya son veren program

Boşanma hızında Türkiye birinciliğini elden bırakmayan İzmir'de, "Evlilik ve Aile Terapisi Eğitimi Sertifika Programı"na yoğun ilgi var

Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (YÜSEM), geçtiğimiz yıl 31 bin 756 kişinin evlendiği, 11 bin 149 kişinin ise boşandığı İzmir'de örnek bir çalışmaya imza atarak "Evlilik ve Aile Terapisi Eğitimi Sertifika Programı"nı başlattı. Çiftlerle çalışan veya çalışmayı hedefleyen ruh sağlığı uzmanlarına evlilik ve aile terapisi alanında kurumsal temel bilgi ve klinik beceri kazandırmak için ocakta başlatılan program ABD Hiebert Enstitüsü Başkanı William J. Hiebert'in verdiği derslerle de büyük ilgi gördü. İlk program 2013'te tamamlanacak.

710 SAAT

Boşanma hızın da Türkiye birinciliğini elden bırakmayan İzmir'de Yaşar Üniversitesi (YÜ) ve Amerikan Hiebert Enstitüsü işbirliği ile ruh sağlığı uzmanlarına yönelik başlatılan "Evlilik ve Aile Terapisi Eğitimi Sertifika Programı" yoğun ilgi görüyor. ABD'nin dünyaca ünlü aile terapisti William J. Hiebert'in katılımıyla gerçekleştirilen programın bir yenisi de 14 Eylül'de açılacak. Üniversite, yeni aile terapistleri yetiştirirken ailelerde mutluluğu ve huzuru destekleyerek boşanma hızının da önünü kesmiş olacak. Programın Türkiye'de ve dünyada IFTA (Uluslararası Aile Terapi Derneği) tarafından tanınmış ilk evlilik ve aile terapisi eğitimi olduğunu da ifade eden YÜSEM Müdürü Doç. Dr. Sabah Balta, şunları söyledi: "Türkiye'de aile terapistliği konusunda önemli eksiklik var. Bu nedenle başlatılan program 310 saat teorik ders, 150 saat süpervizyon ve 250 saat uygulama olmak üzere 710 saatten oluşuyor. 40 yıldan bu yana aile terapisti yetiştiren William J. Hiebert de derslere katılıyor. Psikoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunları ile psikiyatri uzmanları programa katılabilir."

ABD'DE SINAV

Balta, Aile Danışma Merkezi Eğitim Yönetmeliği'ne uygun olarak düzenlenen eğitimi tamamlayan ve sertifikalarını alan katılımcıların, bin saat terapi uygulaması ve 200 saat süpervizyonu tamamladıkları takdirde, ABD Illinois'de terapistlik sınavına girme hakkı elde edeceklerini ve lisanslı aile terapisti olabileceklerini de vurguladı. ABD'de "Evlilik ve Danışma Hizmetleri" adlı kurumun bünyesinde yer alan Hiebert Enstitüsü, 1970'ten bu yana profesyonel eğitim programları uygulayan yüksek lisans sonrası bir eğitimi kurumu.

AİLE İÇİ ŞİDDET İLETİŞİMSİZLİK BOŞANMA...
Derslerde katılımcılara, aile kurumunu sarsan iç ve dış etkenler, çocuklarda yaşanan sorunlar, aile içi şiddet, aile içi iletişimsizlik, boşanma gibi konular anlatılıyor.
BİZE ULAŞIN