Çocuk gelin yargıda

Ağrı'nın Hamur ilçesinde 8 yıl önce evlendiği kocası ve kocasının ailesi tarafından dövülerek akıl sağlığını kaybeden ve bir tuvalete bağlanmış ve açlıktan ölmek üzereyken bulunan Melek Karaaslan'ın ailesi şikayetçi olarak, sorumluların yargılanmasını istedi.

Ağrı'da dövülerek delirtilen ve altı ay boyunca tuvalete bağlanarak yatalak haline getirilen çocuk gelin Melek Karaaslan vakasında yeni aşamaya gelindi. Melek Karaaslan'ın ağabeyi Reis Levent (25) Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak, kızkardeşinin kocası Ferdi Karaaslan ile kayınvalidesi Naciye Karaaslan ve kayınpederi Kutfettin Karaaslan'dan şikayetçi olarak, cezalandırılmalarını istedi. Reis Levent dilekçesinde kızkardeşi Melek'in yaklaşık 8 yıl önce Ferdi Karaaslan ile evlendiğini ve bu evlilikten Mir Aslan ile Akın adlı iki çocuğu olduğunu belirterek şunları anlattı: "15 Temmuz tarihinde kızkardeşimi ziyaret etmek amacıyla Ağrı'nın Hamur ilçesine gittim. Ancak evde kimse yoktu. Komşulara sorduğumda mahalledeki düğüne gittiklerini söylediler. Çocukları göndererek onları çağırdım ve kızkardeşimi sordum. Bana kızkardeşimin lavaboda olduğunu söylediler ve 'hasta, git bak' dediler. Kızkardeşimin yanına gittiğimde onun bir tahtanın üstünde üstünde beyaz bir örtüyle sarılı olarak buldum." Reis Levent kızkardeşine yakından baktığında bacaklarında ve kalçalarında açık yaralar ve bu yaraların üzerinde gezinen kurtçuklar gördüğünü belirttiği ifadesinde sözlerini şöyle sürdürdü: "Onu o halde görünce Hamur ilçesi Çağlayan köyünde oturan babam Kasım Levent'e bildirdim."

Dilekçesinde kızkardeşinin ertesi gün anne ve babasının nezaretinde Karaaslan ailesinin evinden alınarak Hamur'a getirildiğini, durumunun ağır olması nedeniyle Ağrı Devlet Hastanesi'ne oradan da Ankara Dışkapı Hastanesi'ne kaldırıldığını anlatan Reis Levent; kızkardeşin yaşadıklarından kocası ile kocasının anne babasının sorumlu olduğunu belirterek, kamu davası açılıp sorumluların cezalandırılmasını istedi. Şikayetiyle ilgili SABAH'a bilgi veren Levent; kızkardeşini daha önce dört defa alarak evlerine getirdiklerini ama Karaaslan ailesinin her defasında zor kullanarak Melek Karaaslan'ı kendi evlerine götürdüklerini söyleyerek, kızkardeşinin de korkudan onlarla geri döndüğünü anlattı. Reis Levent babası Kasım Levent'in kızkardeşinin geri dönmesine öfkelenerek altı ay boyunca onu aramadığını, kendisinin de uzun süredir İstanbul'da çalıştığı için olanların bu kadar vahim bir noktaya ulaştığını bilmediğini söyledi. İstanbul'daki işinden ayrılıp memleketine döndükten sonra çok özlediği kızkardeşiyle hasret gidermeye gittiğini ancak onu yaralar içinde ve kurtlanmış bir halde gördüğünde tepki göstererek, bu gidişata bir dur denmesi gerektiğini anladığını vurgulayan Reis Levent devletin kızkardeşinin haklarını savunması gerektiğini söyleyerek, yardım istedi.

NE OLMUŞTU?
Ağrı'nın Hamur ilçesinde yaşayan Melek Karaaslan (24), 16 yaşında evlendirildiği Ferdi Karaaslan ve ailesinden sürekli şiddet gördü. İlk çocuğunu sokağa atıldığı için karlar arasında ölü doğurdu. Çocuğun ölü doğurduğu için sürekli şiddet gördü. Yaşadığı şiddet yüzünden akıl sağlığını yitiren Melek Karaaslan altı ay önce tuvalete bağlandı ve açlığa terk edildi. Bulunduğunda 30 kiloya düşmüştü ve yatalaktı. Haberin SABAH'ta yayımlanmasından sonra ambulans uçakla Ankara Dışkapı Hastanesi'ne kaldırılan Melek Karaaslan'ın durumu ağır.
BİZE ULAŞIN