Ceren bebek yeni ailesine kavuşuyor

Kuşadası'nda tatilden dönen Danimarkalı bir turistin yol kenarında bulup emzirerek hayata döndürdüğü Ceren bebek, bir hafta içinde ismi açıklanmayan ailesine teslim edilecek

Eşi ve oğluyla Kuşadası'ndaki tatilden ülkesine dönen Danimarkalı Maria Sacha Kristensen tarafından yol kenarında bulunan ve emzirilerek hayata dönen Ceren bebek ismi açıklanmayan yeni ailesine kavuşuyor. İzmir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkilileri, "Ceren bebeğin sağlık durumu şu anda çok iyi. Bebeğin kendi anne ve babasına ulaşılamadı. 139 aile sırada bekliyor. Sırada bekleyen ilk aileye verilecek. Ceren, 1 haftaya kadar yeni ailesine kavuşacak" diye konuştu. Hayat kurtaran tesadüf, 28 Haziran Perşembe günü Menderes- Kuşadası Yolu Yonca köy mevkisinde yaşanmıştı. 2 gün önce doğduğu tahmin edilen kız bebek kimliği henüz tespit edilemeyen kişi ya da kişilerce yola 3 metre mesafedeki ağacın altına bırakıldı. Sepet içinde ağlayan bebeği şans eseri yoldan geçen taksinin şoförü Abdullah Orbay fark etti. Tatilleri bittikten sonra Danimarka'ya dönen turistleri İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na götüren Orbay, bebeği görünce aracı durdurdu. Turistlerle araçtan inen Orbay sepeti açınca içinde yeni doğmuş kız bebek olduğunu gördü. Danimarkalı turist yeni doğmuş bebeğin aç olduğunu anlayınca anne şefkatiyle emzirdi. Taksi şoförü, durumu jandarmaya bildirdi. Hastaneye götürülen bebeğe "Ceren" ismi verildi. Jandarma, ayak izi alınan Ceren bebeğin anne ve babasını bulabilmek için hastane hastane gezdi. Fakat şu güne kadar bir sonuca ulaşılamadı.

DURUMU ÇOK İYİ

Yaklaşık bir aydır İzmir Karşıyaka Çocuk Yuvası'nda bakım ve koruması yapılan Ceren bebeğin sağlık durumunun çok iyi olduğu bildirildi. Ceren bebek ile ilgili haberlerin medyada geniş yer almasının ardından bazı vatandaşlar İzmir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nü telefonla arayarak bebeğin bakımını üstlenmek ve evlat edinmek için başvuruda bulundu. Fakat yetkililer, telefonla arayan vatandaşlara bebeğin, evlat edinmek için sırada bekleyen ilk aileye verileceğini söyledi. İzmir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkilileri çocuğu olmayan 139 ailenin evlat edinmek için sıra beklediğini söyledi. 500 çocuğun da koruyucu aile beklediğini belirten yetkililer evlat edinmek isteyenlerden yüzde 65'lik gibi büyük bölümünün tercihinin kız çocuk olduğunu ifade etti.
BİZE ULAŞIN