Yeni yüzü konuşuyor

Dünyada ilk kez tam kapsamlı yüz nakli yapılan Turan Çolak'ın mimikleri ortaya çıkmaya başladı. Çolak yarın taburcu olacak

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, geçen 15 Mayıs'ta dünyada ilk kez tam kapsamlı yüz nakli olan Turan Çolak'ın yarın taburcu edileceğini söyledi. Taburcu olurken geçen 21 Ocak'ta yüz nakli olan Uğur Acar ve Turan Çolak'ın yan yana geleceğini de belirten Özken, "İki yüz naklini sizlerin karşısına çıkaracağız" dedi. Çolak'ın fizik tedavisinin her gün düzenli olarak devam ettiğini belirten Özkan, "Yeni yüzünü hissetmeye başladı. Mimikleri ortaya çıkıyor. Artık göz kapaklarını kendisi açabiliyor. Altı ay sonra da göz kapaklarını kendisi kapatabilecek. Çok harika bir yüz oldu. Mimikleri oturmaya başladıkça yüz daha da güzelleşecek. Mimikleri bir yıl sonra tam oturduktan sonra gerekirse operasyon yaparız. Beslenmesi de bizim gibi. Hiçbir sıkıntı yok. Her şey çok iyi" dedi. Geçen yıl kadavradan rahim nakli yaptıkları 22 yaşındaki Derya Sert'in durumunun da çok iyi olduğunu ve hamile kalabilmesi için eylül ayından itibaren tüp bebek uygulamasına başlayacaklarını anlatan Özkan, operasyon bekleyen 15 yaşındaki Leyla Demirci'ye de, 18 yaşında bir bağışçı çıkarsa nakil yapabileceklerini açıkladı.

ÖZKAN ABD'YE DAVET EDİLDİ
Prof. Dr. Özkan, kasım ayında Chicago'da yapılacak ABD Plastik ve Rekonstrüktif Transplantasyon toplantısına davet edildiğini belirterek "Türkiye'de yaptığımız nakil- Turan Çolak leri anlatacağım" dedi.

BİZE ULAŞIN