Hem sıcak hem trafik İstanbulluyu çıldırttı

Hava sıcaklığı ile bunalan istanbul'lda yaşanan trafik çilesi de vatandaşın tepkisine yol açıyor. Bir şeridin daha kapatıldığı FSM'de yine uzun araç kuyrukları oluştu

Tüm Türkiyeyi etkisi altına alan çöl sıcakları İstanbul'da da etkili oluyor. Bunaltan sıcaklara Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ndeki bakım çalışmalarının yarattığı trafik çilesi de eklenince istanbul'lunun tepkisi artıyor . Hava sıcaklığının 37 dereceyi gösterdiği kentte yüzde 96 oranındaki nem vatandaşı bunaltıyor. Büyük küçük bir çok İstanbullu Boğazın ılık sularında serinlemeye çalışıyor. . İstanbul'da Temmuz ayında sıcaklık 30 derece olması gerekirken, hissedilen sıcaklığın 40'a kadar çıktığı gözlendi. Meteoroloji'ye göre, kuvvetli sıcak hava dalgası hafta sonuna kadar ülke genelinde etkili olacak. Birkaç gün daha da sıcak geçecek.

UZMANLAR UYARDI

Uzmanlar sıcak hava dalgası nedeniyle yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı vatandaşları uyarıyor. Özellikle kronik hastalığı olanlar, yaşlılar ve çocukların güneş ışınlarının dik geldiği 10.00-16.00 saatleri arasında güneşte kalma sürelerini en aza indirmeleri isteniyor. Öte yandan aşırı sıcak nredeniyle geçtiğimiz pazar günü Kilyosta denize giren bir çok kişinin derilerindeki tahriş ve kusma şikayeti ile hastanelere akın ettiği bildirildi. Sarıyer Devlet Hastanesi ile İstinye Devlet Hastanelerine getirilen hastalara serum takılarak tedavilerinin gerçekleştirildiği öğrenildi. Öte yandan bir şeridin daha kapatıldığı Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde dün sabah ve akşam saatlerinde trafik kilitlendi. Özellikle akşamleyin Avrupa- Anadolu istikametinde kapatılan şerit sayısı 3'e çıkınca sıcak havanın da etkisiyle sürücüler isyan etti.

ÜCRETSİZ ÇAY DAĞITILDI
Karayolları Genel Müdürlüğü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde birinci faz asfaltlama çalışmaları nedeniyle köprüde bir şeridi daha kapattı. Önceki gece saat 00.00'da şeridin kapatılması nedeniyle sabah saatlerinde işe giden vatandaşlar zor anlar yaşadı. Kapanan şeridin üçe çıkması nedeniyle Avrupa'dan Anadolu'ya geçmek neredeyse imkansız hale geldi. TEM Otoyolu Gaziosmanpaşa ayrımında başlayan trafik 18 kilometre hıza düştü. Köprü gişelere gelindiğinde ise ortalama hız 8 kilometreye geriledi. Saat 13.00 sıralarında ise yoğunluk giderek arttı ve sürücüler ilerlemeyen trafikte kontak kapatarak araçlarından indi. Polis ekipleri Avrupa Anadolu istikametinde yoğunluğu önlemek için sadece en sağ şeritteki gişeyi açtı. Ancak gişeden sonra yine o tek şeride kadar iki araç yan yana geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin köprünün her iki yakasına koyduğu mobil büfelerden sürücülere ücretsiz su ve çay dağıtıldı. Su dağıtımının çok yoğun olduğunu söyleyen belediye çalışanları iftar vaktinde trafikte kalanlara iftariyelik dağıtıldığını söyledi.
BİZE ULAŞIN