Saros Körfezi'nde deprem

Saros Körfezi'nde 4.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün verilerine göre, saat 00.28'de merkez üssü Saros Körfezi (Ege Denizi) olarak belirtilen, 14.5 kilometre derinliğinde, 4.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Depremin, Edirne, Tekirdağ merkez ile Malkara, Şarköy ve Çorlu'da hafif şekilde hissedildiği, ilk belirlemelere göre can ve mal kaybı olmadığı kaydedildi.

ÇOMÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Perinçek: Beklediğim depremlerden en küçüğünü yaşadık

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Perinçek, Saros Körfezi'nde meydana gelen 4.6 büyüklüğündeki depremin kendisi için sürpriz olmadığını, beklediği depremlerden en küçüğü olduğunu söyledi.

Perinçek, Tekirdağ ile Saros arasındaki fay zonunun henüz boşalmamış bir alan olduğunu, bu bölgede büyük bir deprem olabileceğini iddia etti. Depremin ne zaman olacağının yerine daha büyüğü ve etkilisi olduğunda ne yapılacağının konuşulması gerektiğini ifade eden Perinçek, şöyle konuştu:

''Deprem benim için sürpriz olmadı. Beklediğim depremlerden en küçüğünü yaşadık. Olağan bir deprem. Öncü deprem olsa arkası gelirdi. 'Oldu bitti' diye düşünüyorum. 15 gün, 1 ay ya da 2 ay sonra bölgede büyük bir deprem olsa şaşırmamak lazım. Beklenen büyük depremle ilgili önlemler alınmalı, binalar depreme uygun yapılmalı, uygun olmazsa hasar kaçınılmaz. Bu konuda halkın uyarılması lazım, belediyelerin tedbir alması gerekli. Depremde yıkım olmasa bile bölgedeki binaların çoğu yan yatacak.''

Saros Körfezi yakınlarındaki illerden Edirne'nin fay zonuna uzak olduğunu belirten Perinçek, Tekirdağ'ın güneyde, Kuzey Anadolu fay zonuna yakın olduğunu, Tekirdağ ve Saros arasında deprem olabileceğini öne sürdü.

BİZE ULAŞIN