Terlik modası 2000 yıldır aynı

İzmir Agora'da kazılarda gün ışığına çıkarılan eserlerde bir heykelin kopan parçası olan Romalı bir genç kızın ayağının bulunması Arkeolog Akın Ersoy ve beraberindeki çalışan kazı ekibini şaşırttı. Ekibin dikkatini çeken, 2 bin yıl öncesi yaşayan insanların ayaklarını tutması için düşündükleri parmak arası terliğe rastlanması oldı.

Arkeolog Akın Ersoy, Agora'da kazı esnasında çıkarttılan 2 bin yıllık Romalı genç kızın ayak parmağı heykelinin son derece zarif olduğu detayını belirterek, "Romalı kızın giydiği terlik günümüzde moda olan, hem kadın hem de erkeklerin giydiği parmak arası terliğin neredeyse aynısı. Üstelik üzerinde tokayı andıran bulgular da var. Romalı kızın ayağı ile ilgili araştırmalarımız devam edecek" bilgisini verdi.

2 bin yıl öncesin de yapıldığı düşünülen bu eserin parçası ile ilgili muhakkak o dönemin çok ünlü bir kadına ait olduğunu söyleyen Ersoy, "Bir kadını onure etmek için yapılan bu heykelin ayak kısmı tabi ki o dönemde terliğin ayağı tutması için gördüğünüz gibi üst tarafından bir şeyle tutturulması için yaprak gibi bir desenle koyulmuş. Bu dönemde yaşamış olan bir çok insanın heykelinde böyle ayrıntılara rastlayabiliyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN