Buse artık üniversiteli

Bundan 4 yıl önce tam da bugün Güngören patlamasında bacağı koptuğunda 14 yaşındaydı Buse. Hastanede üzerine giydiği Beşiktaş formasıyla teröre inat gülümsemesiyle tanındı. Buse bugün gideceği üniversiteyi seçmekle meşgul

ŞEHİR GAZİLERİ
Hiç beklemedikleri bir anda terörle karşılaştılar. Hayatlarında bir anda bomba patladı. İşlerine gidiyorlardı, okul yolundaydılar, alışverişe çıkmışlardı. Ölümü yaşadılar. Çocuklar, kadınlar, erkekler ve hepsi de sivil insanlar... Kimi elini, kimi bacağını, kimi kardeşini, kimi arkadaşını kaybetti. Çok acılar çektiler, çok mücadeleler verdiler ve teröre karşı dimdik ayakta kalabilmeyi başardılar. Pes etmediler, kendilerine yeni bir yol çizip, güçlenerek hayata döndüler. Unutulduklarını düşünüyorlardı ki kapılarını çaldık. Güngören patlamasının tanığı Hazarlı ailesi; Levent Çarşı, Sinegog, Diyarbakır Dershane patlaması mağdurları, yolcu otobüsündeki canlı bombanın şoförü, THY'deki bubi tuzağının mağduru. Yaşamlarını paylaştılar. Anlatacak çok şeyleri vardı. Diyarbakır, Ankara, İzmir, Bitlis, Hakkari'de bombalanan insanlar, şehir eylemlerinin gazileri yaşadıklarını anlattı... İşte bombalanan hayatlar!Buse Hazarlı'nın 27 Temmuz 2008 akşamı hayatına bomba düştü. Güngören'de annesi ve ağabeyiyle birlikte evlerinde otururken bir patlama duydular. Ses çarşı merkezinden geliyordu. Belki yardım edebileceklerini düşünüp olay yerine koştular. Her yer toz dumandı ne olduğunu anlamadan daha da büyük ikinci patlama oldu. Hepsi bir yere savruldu. Buse gözünü açtığında bacağı kanlar içindeydi, koptuğunu anladı ve kaybolmasın diye tuttu. Annesi ve ağabeyiniyse göremedi. Ambulans sirenleri çalarken o bacağını hiç bırakmıyordu. Memorial Hastanesi'ne kaldırılmıştı, ilk ameliyattan çıktığında, annesinin Samatya'da, ağabeyinin de Vakıf Guraba'da tedavi altında olduğunu öğrenebildi.

9 SAAT SÜREN AMELİYAT

Buse'nin bacağını kurtarabilmek için doktorları olağanüstü bir çaba sarfettiler. Dahiliyeci, ortopedist, enfeksiyon uzmanı, plastik cerrah onun bacağı için bir ekip oluşturdu. 9 saatlik ameliyattan çıktığında Buse'nin gülümsemesini kimse elinden alamadı. Direnmeyi kafasına koymuştu. Hastaneler arasında mekik dokuyan babası ona moral olsun diye çok sevdiği takımı Beşiktaş'ın formasını almıştı. Yoğun bakımdan odasına çıktığında formayı hemen üzerine giydi, dimdik ayağa kalkacağına emindi ve buna doktorlarını da inandırdı. Annesi ve ağabeyiyle telefonla haberleşebiliyordu, bütün aile birbirlerine destek olmak için bir damla bile gözyaşı dökmeme kararı almışlardı. Annesinin başında bombanın parçaları vardı, bacağı yaralanmıştı. Buse elinde gitarı ile kötü günleri odasında atlatmaya çalışıyordu.

BEŞİKTAŞ UĞURU OLDU
Şans getirsin diye hastane odasında üzerinden çıkartmadığı Beşiktaş forması ona yeni hayatının kapılarını açtı. Bacağını teröre kaptırmamak için direnen bu genç kızın fotoğrafı o gün yaptığım haberle Sabah Gazetesi'nin manşetinde yer alınca Beşiktaş takımı onu ziyarete geldi. Tam otuz kişiydiler, oyuncu kadrosunun hepsi ona destek verdi. Sonrasında da hiç yalnız bırakmadılar. Beşiktaş tüm eğitim masraflarını karşıladı. Buse 3 yıl kolejde okudu. Ve bacağının eski haline dönebilmesi için tam 22 ameliyat oldu. Yirmi santim kısalan bacağı için yüzlerce kez doktor kontrolüne gitti. Koltuk değneği kullandı ama hiç yakınmadı. Koltuk değnekleriyle futbol bile oynamaya çalıştı. Sol ayağına hiç ayakkabı giyemedi. O günden sonra hiç etek de giymedi ama "Dert değil" diyor. Bu yıl liseyi bitirdi, üniversite sınavlarına girdi. Şimdilerde üniversite tercihlerine kafa yoruyor. Amacıysa gazeteci olmak. Annesi Ahsel Hanım'ın ise başında şarapnel parçalarının bir kısmı hala duruyor. Belediyeden emekli olan Aysel Hanım, yine o bombanın parçaları ile yaralanan ve o günün izini kolay kolay atlatamayan oğlunun iş bulmasını istiyor.

PATLAMADA 17 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

O günkü patlamada 17 kişi ölmüştü, 150'den fazla kişi yaralanmıştı. Ölüm yaşamadıkları için dua ettiler ama aileleri yaralanmış, parçalanmıştı. Buse bu patlamayı planlayan kişiler aleyhine tanıklık yapmak için ailesiyle mahkemeye de gitmiş. Biraz kırgın, "Onları 1.5 saat bizi ise 5 dakika dinlediler" diyor. Güngören'de bombalama eylemi yapanların davası 4'üncü yılında hala sürüyor. Duruşmaları eylül ayına ertelendi. Buse'yi ise 4 yıl içinde en çok bu bombalama eylemini yapanların patlama anını "Uzaktan izledik" açıklaması inciltmiş.

YARIN
Diyarbakır'da dershane önündeki bombalı saldırıdan kurtulan gençler üniversiteyi kazanma rekoru kırdı. En küçük yaralı Vedat Bora bu yıl Türkiye derecesine hazır!

BİZE ULAŞIN