Muğla'da termometreler 49 dereceyi gösterdi

Sıcak havanın etkili olduğu Muğla'da termometreler 49 dereceyi gösterdi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde en yüksek hava sıcaklığının 38 derece ölçüldüğü Muğla'da, kent merkezindeki termometreler ise 49 dereceyi gösterdi. Muğla Meteoroloji Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün hafta içinde vatandaşları kuru ve sıcak karakterli Basra alçak basınç merkezinin hafta ortasından itibaren güney ve iç bölgelerde etkisini daha da artırmasının beklendiği yönünde uyardığı anımsatıldı.

Açıklamada, beklenen kuvvetli sıcak hava dalgası nedeniyle yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı özellikle kronik hastalığı olanlar, yaşlılar ve çocukların, güneş ışınlarının dik geldiği 10.00-16.00 saatleri arasında güneşte kalma sürelerinin en aza indirilmesi ve koruyucu tedbirlerin alınması gerektiği kaydedildi.

Muğla'da, yüksek sıcaklık ve düşük nem nedeniyle meydana gelebilecek orman yangını riskine karşı çiftçilerin anız yakmaması, vatandaşların ve ilgililerin duyarlı ve tedbirli olmaları da istendi.

Sıcak havanın etkili olduğu kent merkezinde yaşayan vatandaşlar, parklarda, ağaç gölgelerinde oturmayı tercih ederken, güneş altında tarım arazilerinde çalışan vatandaşlar da sık sık ağaç gölgelerinde dinlendi.

BİZE ULAŞIN