6.5 milyonla kaçtı, film gibi takiple yakalandı

Lefkoşa'daki Garanti Bankası'na ait 6.5 milyon TL ile kaçan şube müdürü Mahmut Karımış, İstanbul Hilton Oteli'nde yakalandı. Karımış ile kendisine yardım ettiği öne sürülen Dışişleri'nde daire başkanı C. D. ile sevgilisi ise savcılıktan serbest bırakıldı

Ankara ve İstanbul polisi, KKTC'deki Garanti Bankası'nın Lefkoşa Müdürü ile birlikte buhar olan yaklaşık 6.5 milyon lirayı film gibi bir operasyonla buldu. Müdür Mahmut Karımış'ın paranın büyük bölümünü Dışişleri Bakanlığı'nda Protokol Daire Başkanı olan arkadaşı C. D.'ye verdiği belirlendi. Karımış, paranın 24 bin TL'si ile İstanbul Hilton Oteli'nde, C. D. ise Ankara'da villasında valizlerini toplarken yakalandı. Paranın 2 milyon 800 bin TL ve 500 bin eurosu Ankara'da C. D.'nin annesinin evinde bulundu. D.'nin sevgilisi ile banka müdüründen ise 1 milyon euro ile 184 bin TL çıktı.
KKTC'deki Garanti Bankası tarafından hafta içinde yapılan yazılı bir açıklamada, bankanın Lefkoşa Şube Müdürü Mahmut Karımış'tan, 24 Temmuz Salı gününden itibaren haber alınamadığı ve konunun polise bildirildiği ifade edildi. Ancak daha sonra müdürün, İstanbul merkezden alarak Lefkoşa şubesine götüreceği 3 milyon lira ve 1.5 milyon euro (yaklaşık 6.5 milyon TL) ile kaybolduğu anlaşıldı.

"ARTIK HAVANALI'YIM"
İstanbul Emniyeti konuyla ilgili soruşturma başlattı. Sosyal paylaşım sitesi facebook'a "Ben artık Havanalı'yım" yazan şube müdürü Karımış'ın 24 Temmuz günü İstanbul'da havalimanında kiralık bir araçla görüntülerine ulaşıldı. Görüntülerdeki aracın Ankara'da oturan C. D. isminde biri adına kiralandığı ortaya çıktı. İstanbul polisi bu bilgiyi Ankara Asayiş şubesi ile paylaştı. Ankara polisi C. D. ile ilgili çalışma başlattı. Polis, C.D. isimli kişinin Mustafa Karımış ile yakın irtibatı olduğunu tespit etti. D.'nin Dışişleri Bakanlığı'nda Protokol Daire Başkanı olduğu ve Gölbaşı ilçesinde bir villada oturduğu saptandı. Mahkeme kararıyla önceki gün D.'nin villasına operasyon düzenlendi.

PARA ANNENİN EVİNDE

Baskın yapan polis evde parayı bulamadı. Ancak C. D.'nin valizlerini topladığı ve evden ayrılma durumunda olduğu görüldü. D.'nin yakın çevresine "Artık gidiyorum, uzun süre gelmeyeceğim" dediği belirlendi. C.D. ifadesinde paranın Keçiören'de oturan annesinin evinde olduğunu söyledi. Bunun üzerine annenin evine gidilerek arama yapıldı. Aramada elbise dolabındaki bir valize saklanmış 2 milyon 800 bin TL ile 500 bin euro bulundu. Ancak polis bulunan paranın bankanın bildirdiği meblağdan çok az olduğunu tespit etti. Bunun üzerine operasyon genişledi. C. D.'nin sürekli irtibat halinde olduğu E. B. isimli sevgilisinin bulunduğu tespit edildi. Kadına ulaşan polis, yeniden Gölbaşı'daki villaya gidince kadını evde buldu. Kadın paranın kalan kısmının İstanbul Beylikdüzü'nde bir evde olduğunu bildirdi. Adrese yapılan operasyonda 1 milyon euro ile 160 bin TL bulundu. Gözaltına alınan E.B. ve C.D savcılıktan serbest bırakılırken, Karımış ise tutuklandı.

AYLIK GELİRİ 13 BİN LİRA

İstanbul polisi, GPS kayıtlarına bakıldığında C. D. adına kiralanan aracın aynı gün Beyoğlu'na geldiğini tespit etti. Çevre semtlerdeki önemli otellerin kayıtlarını incelendi. Otellere tek tek giderek inceleyen ekipler, Hilton'da Karımış'ın telefonla konuştuğu ve havaalanında buluştukları tespit edilen arkadaşı C. D. adına tutulmuş bir oda buldu. Otele yapılan baskında burada kalan kişinin banka müdürü Karımış olduğu belirlendi. Gözaltına alınan Karımış'ın üst aramasında 24 bin TL bulundu.

SINIF ARKADAŞI

Karımış ile C.D.'nin ODTÜ'den sınıf arkadaşları olduğu belirlendi. Edinilen bilgilere göre C. D., Karımış'ın parayı kendisine emanet olarak verdiğini ancak ne için verdiğini bilmediğini bildirdi. Bankadaki şube müdürlüğü görevinden aylık 13 bin TL kazandığı öğrenilen ve avukatı ile birlikte ifade veren Karımış, "Banka yönetimi ile aramızda sıkıntılar vardı. Bir anlık kızgınlıkla ne yaptığımı bilemedim" dedi.
BİZE ULAŞIN