Nem oranı yüzde 80'lere ulaştı

Tüm yurdu etkisi altına alan sıcak hava Antalya'da yüksek nemle birleşince hayatı zorlaştırdı. Şehrin üzerine bir sis gibi çöken nem yüzünden güneşi görmek bile mümkün olmuyor. Hava sıcaklığının 35 derece civarında seyrettiği şehirde yüzde 80'leri bulan nem nedeniyle hissedilen sıcaklık 40 dereceyi buluyor. Nemli hava yüzünden kimse evinden çıkmak istemezken, dünyaca ünlü Konyaaltı sahili bile tercih edilmedi.

Meteorolojiden alınan bilgilere göre hava sıcaklığının 34 derece ölçüldüğü Antalya'da, sabah saatlerindeki nem oranı ise yüzde 78'lere ulaştı. Sıcak ve nemden etkilenen insanlar evlerinden çıkmamayı tercih etti. Ekmek parası derdinde olanlar ise yine zorlu şartlar altında çalışmak zorunda kaldı. Sıcak hava ve neme aldırış etmeyen kadınlı, erkekli belediye işçileri şehir içi yollarda refüj düzenlemesi yaptı. Az sayıda yerli ve yabancı turist ise Konyaaltı sahilinde denize girerek serinlemeye çalıştı.

Sıcak ve nemden dolayı sürekli başını ıslattığını belirten Zafer Kınay, "Yapabileceğimiz pek fazla bir şey yok ama yine de kendi çapımızda serinlemeye çalışıyoruz. Hareket edemiyoruz, çalışamıyoruz. Zaten gözümüzü açamıyoruz. Elbiselerimiz devamlı ıslak duruyor. Havadaki nemi görüyorsunuz, bunun içerisinde yaşamak bayağı zor." dedi.

Sıcaklardan dolayı bunaldığını Anlatan Mestan Güzel isimli vatandaş da "Kepez'in başındayız. Gördüğümüz gibi çok büyük bir nem kütlesi var. Muayene istasyonundan dönerken serinleyelim diye oturduk ama sıcak. Elbiseler hep yapışıyor, terliyoruz. Çalışma şartlarımız zor. Sıcağın altında nemin içindeyiz. Sanayide esnaflık yapıyoruz, aracın motorunun sıcaklığı havanın sıcaklığı gerçekten bizi bezdiriyor. Allah'ın verdiğine bir şey yapamayız. Ne yapalım zor şartlarda çalışacağız." diye konuştu.
BİZE ULAŞIN