Bu su şifa dağıtıyor

Çanakkale'nin Biga ilçesine bağlı Çetlik köyünde böbrek taşı başta olmak üzere birçok rahatsızlığa iyi geldiği iddia edilen şifalı suya vatandaşlar akın ediyor.

  • İHA
  • Yaşam
  • Cumartesi 28.07.2012 10:46

Çeltik köyünde 1877 yılından bu yana akan şifalı suyun hastalıklara iyi geldiğini duyan vatandaşlar, yurdun dört bir yanından Biga ilçesine geliyorlar. Köy sakinlerinden Orhan Sadık, 'Dedelerimiz, 1877 yılında Balkan Savaşı'ndan sonra Bulgaristan'dan buraya gelmişler. O dönemlerde bulunan bu şifalı su halen akıyor. Dedelerimiz, babalarımız ve çocuklarımız bu şifalı suyu gördü, torunlarımızın da bu suyu görüp halkımızın yararlanması için şifalı suyumuza sahip çıkmalıyız' dedi.

Yurdun birçok yerinden şifalı su için gelenlerin olduğunu söyleyen Sadık, 'Mesela Çanakkale'nin Yenice ilçesine bağlı Kalkım köyünde yaşayan 65 yaşındaki vatandaş, sağ bacağında bulunan açık yara için 20 senedir gitmediği doktor kalmamış. Duyum üzerine köyümüzde şifalı suya geldi. Bizzat kendim ilgilendim. 3 saat bacağını suda tuttuktan sonra evine gitti. 1 hafta sonra bacağında yaralar yavaş yavaş kaybolmaya başlamış ve şu an yaradan eser kalmadı. Oğulları her fırsatta beni arayarak teşekkür ediyor. Bunun gibi birçok kişinin sağlığını yerine getiren şifalı suyumuz, gün geçtikçe daha çok kişi tarafından rağbet görüyor. Ama biz suyumuzun daha düzenli, daha korumalı olmasını istiyoruz. Biz köy halkı olarak gücümüz yettiği kadar düzenleme yaptık. Ama daha iyi bir şekilde korunursa, daha uzun yıllar dertlerimize şifa olur' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN