'Karlar Prensesi' adına eğitim meşalesi yakıldı

Erzurum'da, antrenman sırasında düşerek hayatını kaybeden milli kayakçı Aslı Nemutlu'nun ailesi, Türk Eğitim Vakfı aracılığıyla "Aslı Nemutlu Burs Fonu" oluşturdu

Erzurum'da antrenman yaparken düşerek hayatını kaybeden milli kayakçı Aslı Nemutlu'nun ailesi, onun adını yaşatabilmek için harekete geçti. Aile, Türk Eğitim Vakfı (TEV) vasıtasıyla Aslı Nemutlu Burs Fonu oluşturdu. Hayırseverlerin bağışlarıyla büyüyecek fon hesabı sayesinde, başarılı gençler Aslı'nın idealindeki gibi hukuk eğitimi alabilecek. Burs verilecek öğrenciler Erzurum'daki Atatürk Üniversitesi'ne giren öğrenciler arasından seçilecek. Aslı Nemutlu, 12 Ocak'ta, Erzurum'daki Konaklı Kayak Merkezi'nde antrenman yaparken düşüp sürüklendi ve tahta bariyerlere çarparak hayatını kaybetti. Nemutlu adına 'www.aslinemutlu.net' adlı internet sitesi açıldı. Sadece kayak değildi Aslı'nın tutkusu. Çocukluğundan beri piyano çalıyor ve bale resitallerinde gösterilere çıkıyordu. Kayak ile birlikte wakeboard, kiteboard ve surf yapıyordu. Hedefi Galatasaray veya Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girebilmek ya da İsviçre'de bir okulda hukuk eğitimi almaktı. Hatta kendisine yurt dışı okullarını kazanmasında önemli bir katkı sağlayacağı okul başkanlığına da adaylığını koyacaktı. Ama olmadı. Ailesi Aslı'nın yarım kalan hayallerini başka gençlerde yaşatmak için TEV kanalıyla Aslı Nemutlu Fon Bursu oluşturdu. Böylelikle hem kızlarının adı yaşacak hem de pek çok genç, Aslı'nın gerçekleştiremediği hukuk eğitimi alma hayalini gerçekleştirecek. Yani Aslı bu fonda hayat bulacak.

'İSMİNİ YAŞATACAĞIZ'
TEV Genel Müdürü Güsel Bilal, "Nemutlu ailesine 'Kızınızın adını yaşatacağız' diye söz verdik. Baba Metin Nemutlu, bursların, kızı gibi hukuk okumak isteyen ve kayak sporuna gönül veren öğrencilere verilmesini istedi. Bu bursu Erzurum'daki Atatürk Üniversitesi'ne girecek öğrenciler arasından seçeceğimiz gençlere verme kararı aldık. Ben babaya 'Hep yanınızda olacağım, bursiyerleri beraber seçecegiz" diye söz verdim. Özellikle hukuk fakültesine giren, kayak sporuna meraklı, fakir çocuklara burslarımızı vereceğiz. Atatürk Üniversitesi'ni seçmemizin nedeni kayak merkezinin de yakın olması" dedi.
BİZE ULAŞIN