Ömer'e yaşam nöbeti

Denizli'de doğuştan yakalandığı hastalık nedeniyle boğazında biriken tükürüğün akciğerine kaçıp ölümüne neden olmaması için 22 aylık Ömer'in anne ve babası 24 saat nöbet tutuyor

Denizli'de boğulma (Asfiksi) ve yarık damak (Pierre Robin) sendromu hastası 22 aylık Ömer'in anne ve babası çocuklarının ölmemesi için 24 saat nöbet tutuyor. Özlem-Saffet Aktaş çiftinin üçüncü çocukları Ömer, doğum sırasında beynine oksijen gitmediği için engelli olarak dünyaya geldi. Ömer'e kısa süre sonra boğulma (Asfiksi) ve yarık damak (Pierre Robin) Sendromu teşhisi kondu. Emme ve yutma sorunu çeken, ayrıca ağız yoluyla gıda alamayan Ömer'in mama ile beslenmesi için midesine hortum takıldı. Doktorlar Ömer'in yutkunamadığını, bu nedenle boğazında biriken tükürüğün makine yardımıyla alınması gerektiğini, aksi takdirde ciğerlerine kaçacak sıvının ölümüne neden olabileceğini anlattı. Ev hanımı Özlem Aktaş ve işçi emeklisi Saffet Aktaş oğullarını yaşatmak için gece-gündüz nöbet tutmaya başladı. Ömer'in kendi tükürüğüyle boğulmaması için saat 08.00'den gece saat 24.00'e kadar anne Özlem Aktaş çocuğunun başında dururken, sabaha kadar ise baba Saffet Aktaş nöbet tutuyor. Çocuklarının boğazını ağızdan soktukları küçük bir hortumla temizleyen Aktaş çifti, bugüne kadar Ömer'i yaşatmayı başardı. Aktaş ailesi, mecbur kalmadıkça evden çıkamıyor. Sürekli makine ile dolaşması gereken Ömer ise 4 duvar arasında büyümeye devam ediyor.

"ONU YAŞATMAK İÇİN ÇABALAYACAĞIZ"
Baba Saffet Aktaş, "Doktorlar 'düzelme ihtimali yok' dedi. İyileşemeyeceğini biliyoruz fakat ümidimizi kaybetmedik, onu yaşatmak için tüm gücümüzü ortaya koyuyoruz" dedi. Anne Özlem Aktaş ise ilk zamanlar maddi sıkıntılar çektiklerini ancak daha sonra özürlü oğlu için kendisine maaş bağlandığını belirterek "Sosyal hayatımız tamamen bitti, psikolojik tedavi görüyoruz. Sonuna kadar onu yaşatmak için çabalayacağız" diye konuştu.

ASFİKSİ NEDİR?
Asfiksi, oksijen yetersizliğinden ileri gelen boğulmadır. Akciğerlere giden hava yollarının tıkanması, solunum kaslarının felci ya da havada yeterli oksijen bulunmaması gibi nedenlerden kaynaklanır. Bilinç yitiminin ardından ölümle sonuçlanır.
BİZE ULAŞIN