Müşteri hatırası vesikalık

Mardinli berber, 17 yıldır tıraş ettiği müşterilerinden aldığı vesikalık fotoğrafları dükkanına asarak ilginç bir koleksiyona imza attı .

Midyat ilçesinde yaşayan berber Derviş Aksoy, 17 yıldır tıraş ettiği müşterilerinin vesikalık fotoğraflarını iş yerine asıyor.

Yaklaşık 2 bin 500 fotoğrafın bulunduğu berber dükkanı, adeta bir fotoğraf stüdyosunu andırıyor.

Midyat'ın Şenköy beldesinde berberlik yapan Derviş Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, berberlik mesleğine tesadüfen başladığını, iş yerini 1995 yılında açtığını kaydetti.

İlkokul 3 sınıftayken berber yokluğundan saç tıraşı olamadığı için öğretmeninden dayak yediğini anlatan Aksoy, okullar kapanınca 'kimse dayak yemesin' diye makas ve tarak alarak çocukları tıraş etmeye çalıştığını belirterek ''Yeğenlerimi, komşu çocuklarını tıraş etmeye çalıştım. Mesleği öğreninceye kadar, böyle devam etti'' dedi.

''BELDENİN FOTOĞRAF ARŞİVİNİ ELİMDE BULUNDURUYORUM''

Berberliğin yanı sıra fotoğrafa olan ilgisinin, güzel bir koleksiyonun toplanmasına vesile olduğunu belirten Aksoy, 17 yıldır tıraş ettiği herkesin vesikalık fotoğraflarını istediğini ifade etti.

Aksoy, ''Şu ana kadar, yaklaşık 2 bin 500 kişinin fotoğrafını topladım. Dükkanımda, 2 bin 500 civarında müşterimin fotoğrafları asıllı. Benim eskiden bir iş yerim yoktu. Eğer bir gün iş yerim olursa, 'herkesten bir vesikalık fotoğraf isteyip dükkanıma asacağım' demiştim. Dükkanı açtığım günden beri, fotoğraf topluyorum'' diye konuştu.

Fotoğrafı asılı olan müşterilerinden 44'ünün hayatını kaybettiğini anlatan Aksoy, şunları söyledi:
''Belde sakinleri, vefat eden yakınlarının fotoğrafını benden alıp, çoğaltıktan sonra geri getiriyor. Beldenin fotoğraf arşivini elimde bulunduruyorum. Fotoğraflarımızın arasında şehit Salih Albayrak var, doktorlarımız, askerlerimiz, öğretmenlerimiz ve belediye başkanları var. Müşterilerimiz, fotoğraf istenince çok memnun kalıyor. Üzerinde fotoğraf olan vatandaşlar, hemen çıkarıp veriyor. Fotoğrafı olmayan da sonra getiriyor. Bazıları da fotoğraf vermek istemiyor. Ama genelde memnun kalıyorlar. İnşallah dükkanı büyüteceğim. Eğer fotoğraf koyacak yer kalmazsa, iş yerimi büyüteceğim.''

Belde sakinlerinden Samir Aslan da 1995 yılından beri Aksoy'un müşterisi olduğunu belirtti. Vefat eden akrabalarının fotoğraflarının burada bulunduğunu söyleyen Aksoy, ''Eğer ölen yakınlarımızın fotoğrafı yoksa, buradan alıp büyütüyoruz. Hatıra olsun diye saklıyoruz. Benim de fotoğrafım duvarda asılı. Berberimizden çok memnununuz. Yatalak hastalarımızı bile gelip, evde tıraş ediyor. Kardeşlerimin de fotoğrafları var. Berberimiz, burada güzel bir arşiv oluşturmuş. Kendisine teşekkür ediyoruz'' şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN