Aşırı sıcaklar inekleri de strese soktu

Yılın en sıcak günlerinin yaşandığı Aydın'da aşırı sıcaklar vatandaşları olduğu gibi inekleri de olumsuz etkiledi. İl genelinde devam eden çöl sıcakları nedeniyle Aydın'daki ineklerin süt veriminin düştüğünü belirten Nazilli ve Çevreleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ahmet Ertürk, hem ineklerin sağlığı hem de süt veriminin artması için ineklerin soğuk duş aldırılmasını önerdi.

Aydın'ın Türkiye'nin en sıcak ve nem oranı yüksek illerinin başında geldiğini belirten Ör-Koop Başkanı Ahmet Ertürk, son günlerde aşırı sıcaklar nedeniyle Aydın'daki ineklerin süt veriminin yaklaşık yüzde 20 oranında azaldığını belirtti.

Bunun temel sebebinin aşırı sıcaklar nedeniyle strese giren ineklerin metabolizmasında yaşanan değişiklik olduğunu belirten Ertürk, 'Nasıl bir insan yaz sıcağında duş aldığında rahatlıyor ve iş verimi artıyorsa inekler de aynı durumda. Yöremizde yoğunlukta olan Holştayn cinsi inekler 18 derecenin üzerindeki sıcaklıkları sevmez. Yapılan araştırmalara göre Aydın, 135 bin 502 inek geri kalanı boğa, düve ve dana olmak üzere 350 bin 797 büyükbaş hayvan varlığına sahip.

Bunların büyük çoğunluğu şu anda aşırı sıcaklar nedeniyle stres altında. Yıkanan ineklerin daha mutlu ve süt veriminin yüksek olduğunu tespit ettik. Bu nedenle üreticilerimizin hem hayvanlarının sağlığı, hem de verimin artması için ineklerini yaz mevsimi boyunca soğuk aldırmalarını tavsiye ediyoruz' dedi.

BİZE ULAŞIN