Yıldırım 4 ayrı yerde orman yangınına neden oldu

Eskişehir ve Ankara'da yaklaşık 19 saat içinde yıldırım düşmesi sonucu 4 ayrı yerde orman yangını çıktığı, yangınların baraj gölünü tekneyle geçip helikopter desteği de isteyen ekiplerin zamanında müdahalesiyle büyümeden söndürüldüğü bildirildi.

Eskişehir Orman Bölge Müdürü Nadir Sarıkaya, yaptığı açıklamada, Mihalıççık ve Çatacık Orman İşletmeleri sınırlarındaki ilk yangının, cumartesi saat 22.35'te Eskişehir'in Mihalıççık ilçesi yakınlarındaki ağaçlandırma sahasında çıktığını söyledi.

Yangın ilk müdahale ekibinin bölgeye yakın olması sebebiyle 500 metrekarelik bir alanda süren yangının daha fazla büyümeden kontrol altına alındığını kaydeden Sarıkaya, ''İkinci orman yangını ise pazar günü saat 14.00 sıralarında çıktı. 'Alo 177' hattına yapılan ihbarla harekete geçen Mihalıççık Orman işletme Müdürlüğü söndürme ekipleri, Hamidiye köyü Fındıkdere mevkisinde bin 460 metre rakımda çıkan yangını 1 saatte kontrol altına aldı. Yangında, 300 metre karelik bir alan yandı'' dedi.

Sarıkaya, üçüncü orman yangını olayının ise aynı gün saat 16.00 sıralarında sorumluluk sahaları içinde yer alan Ankara'nın Nallıhan ilçesinde meydana geldiğini belirterek, şunları söyledi:

''Bölgedeki dumanı ilk önce Karataş Gözetleme Kulesi'ndeki görevlilerimiz gördü. Yangın ekipleri, Kızılçam ağaçlarının olduğu bölgeye ulaşım olmaması nedeniyle Sarıyar Baraj Gölü'nü tekneyle geçip, alevlere yaya olarak müdahale etti. 2 saatte ulaşılan yangın için Orman Genel Müdürlüğü'nden helikopter desteği de istendi. En yakın Karabük'te konuşlu bulunan helikopter, gölden aldığı suyla 1 hektarlık bir alanda etkili olan yangını söndürdü. Son yangın ise aynı gün saat 17.00'de Alpu Karacaören köyü Ballıkaya mevkisinde çıktı. Çatacık Orman işletme Müdürlüğü ekiplerinin müdahalesiyle 3 saatte söndürülen yangında, 1 hektarlık kızılçam ormanı zarar gördü.''

Hafta sonunu adeta diken üstünde geçirdiklerini vurgulayan Sarıkaya, şöyle devam etti:

''Sakarya Vadisi, maden yatakları nedeniyle adeta yıldırımları çekiyor. 4 yangınımızda da ekiplerimiz çok başarılıydı. Bu yangınlardan bir gün önce Bilecik, Eskişehir sınırında yine yıldırımdan bir yangın çıkmıştı. Hızlı müdahaleyle bu yangında büyümeden az zayiatla söndürüldü. Teyakkuz haline devam ediyoruz. Son çıkan yangınlarla bu sezon ki yangın sayısı 8'e ulaştı.''

BİZE ULAŞIN