“Neşeli Günler” filmi gerçek oldu

Adana’nın Kozan ilçesinde boşanan anne ve babaların yeniden bir araya getirmek isteyen 3 kız kardeş açlık grevine başladı.

İlçeye bağlı Şevkiye Mahallesi Fermanoğlu Sokak'ta oturan 41 yaşındaki Yusuf Karacaoğlan 37 yaşındaki eşi Ayşe Karacaoğlan'dan yaklaşık 1,5 yıl önce boşandı. Eşi Ayşe, kızları 7 yaşındaki Nazlıcan, 9 yaşındaki Aleyna ve 12 yaşındaki Fadime'yi de alarak Aydın'ın Nazilli ilçesine taşındı.

Burada bir otelde iş bularak çalışmaya başlayan anne Ayşe, yaz tatilinde kızlarını babaları Yusuf Karacaoğlan'ın yanına Kozan'a gönderdi. Aile özlemi duyan kızlar, anne ve babalarını yeniden bir araya getirmek için açlık grevine başladı. Durumu öğrenen komşularının haber verdiği anne Ayşe Hazır, geri dönmeme konusunda kararlı olduğunu belirtti.

Çocuklar Fadime, Aleyna ve Nazlıcan yaptıkları açıklamada, "Anne ve babamızı çok seviyoruz. Açlık grevi yaparak annemizin dönmesini istiyoruz. Babamla birlikte, hep beraber bir aile olarak yaşamak istiyoruz. 3 gündür açız. Sadece su içiyoruz. Annemiz dönene kadar, gidebildiğimi yere kadar açlık grevimizi sürdüreceğiz" dediler.

Baba Yusuf Karacaoğlan ise çocukların annelerini ikna etmek için açlık grevine başladığını belirterek, "Geçmişte hatalarım oldu. Pişmanım. Bu hatalarımı düzeltmeye çalışıyorum. Eski eşim Ayşe'yi çok seviyorum ve ben de çocuklarım gibi geri dönmesini çok istiyorum ve hatalarım için eski eşimden özür diliyorum." diye konuştu.

"NEŞELİ GÜNLER" FİLMİ

Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Ayşen Gruda, Oya Aydoğan'ın rol aldığı "Neşeli Günler" filminde 6 kardeş, boşanmış ve tekrar bir araya gelmek istemeyen anne ve babalarının yeniden evlenmesi için açlık grevi başlatıyordu.

 KAYMAKAM SEVGİLİ'NİN GİRİŞİMİYLE ÜÇÜNCÜ GÜNÜNDE GREVE SON VERDİ

Kozan ilçesinde boşanan anne ve babalarını yeniden bir araya getirmek için açlık grevine başlayan 3 kız kardeş, Kaymakam İzzettin Sevgili'nin girişimiyle üçüncü gününde greve son verdi.

Kaymakam Sevgili, İlçe Sağlık Müdürü Husem Efe, doktor ve hemşire ile ailenin Şevkiye Mahallesi Fermanoğlu Değirmen Sokak'taki evini ziyaret etti.

Baba Yusuf Karacaoğlan'dan bilgi alan Sevgili, daha sonra kızlar Nazlıcan (7), Aleyna (9) ve Fadime (12) ile görüştü. Sevgili, ailenin istemesi halinde çocukların devlet yurduna yerleştirilebileceğini belirtti.

Çocuklara yaptıkları şeyin doğru olmadığını söyleyen Sevgili, anne ve babalarını bir araya getirebilmek için girişimde bulunacağını ancak greve son vermelerini istediğini ifade etti.

Bunun üzerine, Nazlıcan, Aleyna ve Fadime greve son verdiklerini belirterek, Kaymakam Sevgili'ye kendileriyle ilgilendiği için teşekkür etti.
Daha sonra, doktor ve hemşireler çocukları muayene etti.

Kaymakam Sevgili, evden ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, teşebbüste bulunacağını ve anneyle konuşacağını kaydederek, ''Aileyi bir araya getirebilirsek çocukların tekrar sıcak bir yuvaya kavuşmalarına katkıda bulunmuş olacağız. Çocuklar anne-baba hasretiyle yemek yemekten imtina etmişler. Sadece sıvıyla beslendiklerini söylediler. Bu tür bir davranışın doğru olmayacağı, onların sağlığını olumsuz etkileyeceği yönünde telkin ve tavsiyede bulunduk. Muayenelerini yaptırdık. Sağlık sorunları olmadığını gördük'' dedi.

Ailenin durumunu da gördüklerini ifade eden Sevgili, şöyle konuştu:
''Maddi anlamda da katkımız olacak. Çocukların giyimi ve barınmalarına yardım edeceğiz, yaz tatilinde okumaları için de kitap göndereceğiz. Tabii ki bu evlilik ancak iki tarafın özgür iradesiyle sürebilir. Baba kendi sorumlulukları ve taahhütleri noktasında söz verdi. Asla bundan sonra yanlış bir tutum ve davranış içinde olmayacağının sözünü verdi. Telefonla arayarak anneyle de görüşeceğim. O da rıza gösterirse onları bir araya getirmeye çalışacağız. Bu yurttaşlarımıza ulaşmamıza vesile olan basın mensuplarına teşekkür ediyorum.''

Baba Yusuf Karacaoğlan ise Kaymakam Sevgili'nin girişiminin olumlu sonuçlanacağı konusunda umutlu olduğunu belirtti.
Kız kardeşlerin en büyüğü Fadime de ''Kaymakam bey inşallah annemle babamın arasını yapabilir. Hayırlısı olsun. Açlık grevini bırakıyoruz. Annem de üzülmesin'' diye konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nün de aileyle ilgili çalışma başlattığı öğrenildi.

BİZE ULAŞIN