Kanyonda dehşet

Kastamonu'daki Valla Kanyonu'nda mahsur kalan 6 dağcıdan 5'i 20 saat sonra kurtarılırken, Anıl Bakan isimli dağcı suda akıntıya kapılarak kayboldu

Kastamonu'da, dünyanın en uzun ikinci kanyonu olan Valla Kanyonu'nda ikisi kadın 6 dağcı, bölgedeki yağış nedeniyle sular yükseldiği için mahsur kaldı. Gruptan Anıl Bakan, suya düşerek kayboldu. Jandarma Arama Kurtarma Timi tarafından öğle saatlerinde kurtarılan 5 kişi hastaneye kaldırıldı. Jandarma Arama Kurtarma Timleri, suya düşerek kaybolan Anıl Bakan'ı arıyor. İstanbul'dan geçen hafta Kastamonu'ya giden İstanbul Canyoning Clup üyesi Füsun ve Bayram Sönmez çifti ile Necla Tatlı, Anıl Bakan, Yalçın Akbulut ve Ahmet Yarlıgan, cumartesi günü saat 10.00 sıralarında bu kez dünyanın en uzun ikinci kanyonu olan Valla Kanyonu'na girdi. Dördü profesyonel, ikisi de amatör dağcı olan grup, ilk defa girdikleri kanyonda 1.5 kilometre kadar ilerledikten sonra, geceyi de bir kayalıkta geçirdi. Ancak grup, pazar günü öğleden sonra kanyonun daraldığı bölümde sudan karşıya geçmeye çalışırken Anıl Bakan isimli dağcı akıntıya kapılarak kayboldu. Bunun üzerine kayalıklara sığınan grup, pazar günü saat 17.00 sıralarında 112 acil servisi arayarak yardım istedi. Haberi alan jandarma Arama Kurtarma Timi, akşam saatlerinde helikopterle kanyona ulaştı. Ancak bölgedeki sis çanağı nedeniyle dağcıların yeri tespit edilemedi. Saat 22.00 sıralarında karanlığa rağmen yeniden kalkan helikopter, bu kez yerlerini tespit ettiği dağcılara, havadan 7 koli gıda ve giyecek paketi attı. Paketlerden 3'ünü alabilen dağcı grup, geceyi kayalıkların üzerinde geçirdi.

KAYIP DAĞCI İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Kurtarma çalışmaları, dün sabah 05.30'da yeniden başlarken, sisin dağılmasının ardından helikopter de bölgeye geldi. Komandolar, 13.00'te dağcılara ulaştı. Mahsur kaldıkları kayalıklardan kurtarılarak kanyondan çıkarılan dağcılar, helikopterle Pınarbaşı ilçesine getirildi. Buradan da ambulanslarla hastanaye kaldırılarak tedavi altına alındı. Kanyona dönen Jandarma Arama kurtarma timi ise suya düşerek kaybolan Anıl Bakan'ı arama çalışmalarını sürdürüyor.

EMİRKAZIK'TA DA İKİ DAĞCI KURTARILDI
Niğde'de Demirkazık Dağı'na tırmanan ve birinin ayağı burkulunca mahsur kalan 2 dağcı kurtarıldı. Zirve Dağcılık Kulübü üyesi Murat Göksel, arkadaşı Ebru Demirci ile birlikte Demirkazık Dağı'na tırmandı. Ancak iki dağcı önceki gün 3 bin 400 metre yükseklikteki Gürtepe'ye ulaştıklarında Göksel'in ayağı burkuldu. Mahsur kalan iki dağcı cep telefonuyla jandarmayı arayarak yardım isteyince yola çıkan ve geç saatlerde 2 dağcıya ulaşan 9 kişilik kurtarma ekibi, dün sabah inişe geçti. Kurtarma ekipleri, iki dağcıyı akşama doğru sağlık ekiplerinin bulunduğu Emli Vadisi'ne indirdi.

BİZE ULAŞIN