Bursa'da çifte bayram!

Bursa'nın Orhaneli ilçesine bağlı Başköy'de, içme suyunu kirlettiği iddia edilen mermer ocağının faaliyetinin valilikçe durdurulması köy sakinlerini sevindirdi.

Davul zurna ile halaylar eşliğinde köyü turlayan vatandaşlar, köy meydanında uzun süre oynayarak maden ocağının kapatılmasını kutladı, çifte bayram yaşadı.

Orhaneli ilçesine bağlı Başköy'de bulunan mermer ocağının içme suyunu kirlettiği iddialarını inceleyen Bursa Valiliği, ocağın kapatılmasına karar vermişti. Suların kirlenmesi sebebiyle seracılık, tarım ve hayvancılık yapamaz hale geldiklerini belirten köy halkı gerekli belgeleri ve denetim eksiklerini tamamlayamayan mermer ocağının faaliyetinin durdurulmasını memnuniyetle karşıladı. Maden şirketi, 45 günlük verilen sürede söz konusu eksiklikler giderilemeyince ocağın faaliyetleri Bursa Valliliği tarafından durdurulmuştu.

Faaliyetlerin durdurulması Ramazan Bayramı'nda köylülere en büyük bayram hediyesi oldu. Gencinden yaşlısına köy meydanına toplanan Başköylüler, davul zurna eşliğinde ocağın faaliyetinin duruldurulması kararını halaylarla kutladı. Ellerine aldıkları kaşıklar ile kaşık oyunu oynayan köyün kadınları, Bursa Valisi Şahabettin Harput'a, aldıkları karadan dolayı çok teşekkür ettiklerini dile getirdiler. Başköy Muhtarı Hasan Acar, maden ocağının tamamen kapanmasını ve gönül rahatlığı ile çeşmelerden su içmek istediklerini söyledi.

Bursa Valisi Şahabettin Harput, DSİ tarafından yapılan Başköy'deki ilk inceleme sonuçlarını geçtiğimiz günlerde açıklamış, DSİ Genel Müdürlüğü Jeoteknik Hizmetler ve YAS Daire Başkanlığı'nın kararı ile Orhaneli İlçesi Başköyü Suyungözü kaynağını da içine alan bölgenin koruma alanı içine alındığını açıklamıştı.

Vali Harput, "Başköy'deki sorunun tespiti için DSİ'ye inceleme yaptırdık. Bursa Bölge Müdürlüğü, Çevre Müdürlüğü, Orman Müdürlüğü de heyet olarak bir inceleme yaptı. Bu incelemenin sonunda, o bölgenin 2'nci derece koruma alanı olması kararlaştırıldı. 2'nci derece su kaynaklarının kirlenmemesi için yeni mermer ocağı açılmasına izin verilmeyecek. Önceki mermer ocakları da buna göre önlemini alacak. O bölgede faaliyet gösteren Yüce Madencilik işletmesine bu konudaki kararı tebliğ ettik. Eksiklikleri tamamlamaları için 45 gün süre verdik. Geldiğimiz noktada süre tamamlanmış ancak söz konusu eksiklikler giderilmemiş durumda. Bu ocak işletmesinden kaynaklanan olumsuzluklar giderilene kadar ve yine yeraltı su kaynaklarının kirlenmesinin önlenmesine yönelik olarak DSİ tarafından ilgili şirkete verilen tedbirler yerine getirilene kadar mermer ocağındaki üretim faaliyetinin durdurulmasına karar verilmiştir." ifadelerini kullanmıştı.

BİZE ULAŞIN