Şans ikizleri beş yaşında

Hamile kalmasının mucize olacağı söylenen Fatma Baş'ın 7 aylık dünyaya gelen tüp bebek ikizleri, doğmadan önce hem dedelerini hem de babalarını kaybetti. İki ay kuvözde kalarak yaşama tutundukları için annelerinin "Şans ikizleri" dediği İrem ve İnci beş yaşına geldi

Denizli'nin Sarayköy ilçesinde 2002'de mutlu bir evlilik yapan Abdullah- Fatma Baş çiftinin 4 yıl çocukları olmadı. Birçok doktora gidip çeşitli tedavi yöntemleri deneyen çift sonuç alamadı. Fatma Baş bir gece internette dolaşırken Ankara'daki tüp bebek merkezinin yüzde 50 indirimli tedavi kampanyasını görüp formu dolduran Fatma Baş, 15 gün sonraki çekilişte indirim kazandığını öğrendi. Eşiyle birlikte Ankara'ya giderek şanslarını son kez denemek isteyen Baş'a, doktorlar hamile kalmasının mucize olduğunu söyledi. Çift buna rağmen "Şansımızı denemek istiyoruz" yanıtını verince tüp bebek uygulandı ve Haziran 2007'de o mucize gerçekleşti. Bir çocuk için dünyaları vermeye hazır olan Fatma, çift yumurta ikizi bebeklere hamile kalmıştı. Sevinçle otobüse binerek Denizli'ye dönen çift, acı bir sürprizle karşılaştı. Yıllardır torun sahibi olmayı bekleyen dede İhsan Baş, kalp krizi geçirerek ölmüştü. Bebeklerini düşürmemek için büyük çaba sarf eden Fatma Baş, bu olaydan 53 gün sonra, 20 Ağustos 2007'de ise daha büyük bir acı yaşadı. Bu kez çok sevdiği eşi Abdullah Baş, iş çıkışı bir TIR'ın altında kalarak öldü. Heyecanla baba olmayı bekleyen Abdullah Baş, ikiz bebeklerini göremeden toprağa verildi. Tehlikeli bir doğum süreci yaşadığı için doktorların üzüntü ve stresi yasakladığı Fatma Baş, günlerce evinden dışarı çıkamadı.

'HERŞEYİ ANLATTIM'
Eşi öldükten 3 ay sonra babasının evine dönen Fatma Baş, İrem ve İnci adını verdiği bebeklerini 17 Şubat 2008'de 7 aylık olarak dünyaya getirdi. Erken doğum nedeniyle 1 kilo 400 gram dünyaya gelen ikizler, 2 ay kuvözde kaldıktan sonra yaşama tutundu. Uzun süre de doktor kontrolünde kalan İrem ve İnci şimdi ise 5 yaşında sağlıklı birer çocuk oldular. Eşinin ölümünün üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen hâlâ ona "Rahmetli" diyemediğini söyleyen Fatma Baş, "Onu hâlâ çok seviyorum. Bu yüzden evlenmeyi hiç düşünmedim" dedi. Çok zor yıllar geçirdiğini ve günlerce hastanelerde kaldığını anlatan Baş, 7 aylık doğan ikizlerin hayata sımsıkı tutunmasını bir şans olarak değerlendirerek, "Bu nedenle ben onlara şans ikizleri diyorum. Onlara her şeyi de anlattım. Bazen hayallerinde bir kahraman olup babalarını yaşama döndürmek istiyorlar. Rüyalarında babalarını gördüklerine inanıyorum" dedi.

İbrahim AKKAYA/SABAH

BİZE ULAŞIN