Rize'de 'Formulaz' coşkusu

Tunca beldesinde "Formula giderse Formulaz gelir" sloganıyla düzenlenen Tahta Araba Şenliği, bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu

Çarşamba 22.08.2012
Son Güncelleme: Çarşamba 22.08.2012
ABONE OL
Rize'nin Ardeşen ilçesine bağlı Tunca beldesi'ndeki 1300 metrelik pistte dört yıldır tahta arabaların yarıştığı Formulaz'a bu yıl Türkiye'nin çeşitli yerlerinden 90 kişi tasarımlarıyla katıldı. Ancak üç araç belirlenen standartlara uymadığı gerekçesiyle diskalifiye edildi. Birinciye tam, ikinciye yarım, üçüncüye çeyrek altın ödülü verilen yarışlar, 18-40 ile 40 ve üzeri yaş kategorilerinde yapıldı. Yarışlarda sağlık ekipleri olası kazalarda yaralananlara müdahale etmek için beklerken, jandarma ekipleri de yol boyunca güvenlik önlemi aldı. Yarış pistinin uçurum bölümlerinde saman balyalarıyla tedbir alındı ve "Sollama yapmak yasaktır", "Dikkat tahta araba çıkabilir", "Uçuruma düşmek yasaktır" tabelaları asıldı. Yaklaşık 2 bin kişinin izlediği yarışma için, Tunca Belediyesi ve Red Bull tarafından tamamı tahtadan büyük bir tribün de inşa edildi. Tribündekiler, yarışmayı dev ekrandan canlı olarak ta takip etti. Start verilmesiyle birlikte 14 etap halinde yapılan yarışlarda özellikle virajlarda birçok aracın devrilme tehlikesi geçirmesi heyecanlı anların yaşanmasına neden oldu. Yarışlarda 6 kişilik gruplar halinde start alan yarışmacılar bin 300 metrelik parkurda yarıştı. Bazı tahta arabaların tekeri kırılırken bazı arabalar da devrildi. Bazı yarışmacıların da arabalarını ellerine alıp koşarak yarışı tamamlamaya çalışması çevredekilerin gülüşmesine yol açtı. Yarışma sırasında bazı kişilerin hafif şekilde yaralandığı görüldü. Yarışlar sırasında başlayan yağmur yarışmacı ve izleyicilere zor anlar yaşattı.

'EHİL OLMAK YETERLİ'
Yarışlar sırasında, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da bir tahta arabayı yaklaşık 20 metre kullandı. Bakan Yazıcı, tahta araba kullanırken bir gazetecinin "Ehliyetiniz var mı?" sorusuna "Ehliyete gerek var mı bilmiyorum ama ehil olmak yeterlidir bence" yanıtını verdi.