Kazandığı tazminatı ağır hastalara dağıttı

İzmit'te 7 yıl önce doktor hatası kurbanı olan Özlem Tamer'in ailesi, şu ana kadar kazandığı 85 bin liralık tazminatı zordaki hastalara dağıttı. Baba Talip Tamer, 'Parayı, kızımın sevabına dağıtıyorum' diye konuşuyor

İzmit'te evlilik hazırlığı yaparken doktor hatası sonucu ölen 29 yaşındaki Özlem Tamer'in ailesi, kazandıkları tazminatları hastalara dağıtıyor. 3 yıl önce kazandıkları 35 bin lirayı, ihtiyacı olan hastalara dağıtan aile, en son olarak geçtiğimiz ay kazandıkları 50 bin lira tazminatı da yine hastalara verdi. Genç kız, 7 yıl önce karın ağrısı ve bulantı şikâyetleriyle İzmit Devlet Hastanesi'ne gitti. İddiaya göre; Tamer'i muayene eden Dr. Süleyman Balcı, 2 gün boyunca ağrı kesici verip evine yolladı. Sonra da ağrıları geçmeyen Tamer'i apandisit ameliyatına aldı. Bu da sonuç vermeyince, genç kızı Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk etmek istedi. Ancak burada boş yer yoktu. Tamer, önce özel bir hastaneye ardından da fakülteye kaldırıldı, ancak kurtarılamadı. Aile, kızlarının ölümünden sorumlu tuttukları Dr. Balcı hakkında suç duyurusunda bulundu. Kocaeli 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Kocaeli İdare Mahkemesi, aileye Sağlık Bakanlığı tarafından toplam 35 bin lira tazminat verilmesine karar verdi.

DAVA UZADI , AİHM'YE GİTTİ
Aile parayı hastalara dağıttı. Ancak tazminatı yetersiz görerek Danıştay'a temyiz başvurusu yaptılar. Danıştay 10. Dairesi de tazminat miktarının yeniden hesaplanması gerektiğini bildirdi. Yerel mahkeme, aileye 50 bin lira daha tazminat verilmesine karar verdi. Aile, bu parayı da hastalara verdi. Ancak aile, bu miktarı da yetersiz görüp tekrar temyize başvurdu. Ceza davasında ise 7 yıldır sonuç alamayan aile, adil yargılama sürecinin aşıldığı gerekçesiyle AİHM'ye gitti. Ve bu başvuru da kabul edildi. Emekli maaşıyla evinin geçimini sağlayan baba Talip Tamer, kızının ölümüne sebep olduğu öne sürülen doktorun hiç ceza almadığını belirterek, "Aldığımız tazminatları, durumu kötü olan ağır hastalara kızımın ruhu için verdim. Bundan sonra da gelecek her parayı kızımın sevabına dağıtacağım" dedi.

BİZE ULAŞIN