Orman yangınları için riskli dönem

Çanakkale Orman İşletme Müdürü Rıfat Günen, Basra Alçak Basıncı'nın etkili olması nedeniyle orman yangınlarında kritik bir döneme girildiğini belirterek, ''Bununla ilgili ek tedbirleri aldık. Bütün yangın ekiplerimiz teyakkuz halinde'' dedi.

Günen, müdürlük bünyesinde 40 adet yangın gözetleme kulesinin bulunduğunu ifade ederek, ''40 adet arazözümüz, 15 adet su tankerimiz, 7 adet dozerimiz var. 4 adet uçak, bir adet helikopterle yangınlarla mücadele veriyoruz. Bu mücadeleyi 400 işçimizle birlikte yapıyoruz'' diye konuştu. Bu yıl içinde şu ana kadar 18 yangında, 113 hektar ormanlık alan kaybının olduğunu, bunun son 10 yılın ortalamasının altında bulunduğunu kaydeden Günen, son 10 yılda 30 yangında, 357 hektar alanın yandığını söyledi.

''2011 yılında 28 yangında 303 hektar alan yanmış. Bunun dışında biz her yıl aşağı yukarı 300 açık alan yangına da müdahale ediyoruz'' diyen Günen, ''Şu anda Basra Alçak Basıncı'nın etkili olması sebebiyle kritik bir durumdayız önümüzdeki bir hafta. Bununla ilgili ek tedbirleri aldık. Bütün yangın ekiplerimiz teyakkuz halinde. Çıkabilecek herhangi bir orman yangınına karşı hazır beklemektedirler'' dedi. Türkiye'nin her yerinde yangının çıkış sebeplerinin farklı olduğunu dile getiren Günen, şöyle konuştu:

''Çanakkale'de yangınların çoğunluğu anızlardan kaynaklı. Tarla, bağ ve bahçe sahiplerinin anız konusunda dikkatli olmalarını istiyoruz. Bu dönemde kesinlikle anız yakmamalarını istiyoruz. Aslında tüm sezonda yasak ama bu kritik dönemde en ufak bir dumana dahi tahammülümüz yok. Yazlıkçılarımızın da ormana piknik amaçlı gitmelerini istemiyoruz bu dönemde. Bizim tescilli mesire alanlarımız var, burada diledikleri gibi piknik yapabilirler. Avcılar ve çobanların da gece üşüyüp ateş yakmaları sonucu çıkan orman yangınları var. Onların da bu tür faaliyetlerden uzak durmalarını rica ediyoruz.''

Tüm ekiplerin şu anda teyakkuzda hazır beklediğini dile getiren Günen, ''Her orman yangınına, işçilerimiz ve araçlarımız 1,5 dakika içinde hareket ediyorlar. En uzak mesafede ise 15 dakikada yangına müdahale ediyoruz'' ifadelerini kullandı.

Günen, Çanakkale'de, Gelibolu Yarımadası'nın yangın yönünden en kritik bölge olduğunu belirterek, ''Orası bir rüzgar tüneli olduğu için orada sürekli şiddetli rüzgar var. Tabii yangında rüzgarın önüne geçilemiyor. En kritik noktamız Gelibolu Yarımadası'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN