Türkiye âşığı ünlü Fransız doktor ölürken yaşattı

Tatil için geldiği Antalya'da beyin ölümü gerçekleşen Fransızların ünlü plastik cerrahı Emmanuelle Meylan'ın iki böbreği ile karaciğeri Türk hastalara başarıyla nakledildi

Antalya'da tatilde beyin kanaması geçiren ünlü Fransız plastik cerrah 52 yaşındaki Nadia Marie Emmanuelle Cartier Meylan'ın bağışlanan organları bayramda 3 kişiye hayat verdi. Tatil için 12 Ağustos'ta Türkiye'ye gelen 52 yaşındaki ünlü Fransız plastik cerrah Nadia Marie Emmanuelle Cartier Meylan, Kemer'de kaldığı Fransız tatil köyünde 17 Ağustos'ta beyin kanaması geçirdi. Özel bir hastaneye kaldırılan Fransız doktorun 2 gün süren tedavisinin ardından beyin ölümü gerçekleşti. Kadın doktorun tıp öğrencisi kızı Marion Gveyffier, annesinin tüm organlarını bağışladı. Durum hastane yetkililerine bildirildi. Ancak Ramazan Bayramı dolayısıyla organ nakli yapılacak hastalara ulaşılamadı. Bunun üzerine durumdan haberdar olan Ömer Önel adlı turizmci Twitter'den durumu Antalya Valisi Ahmet Altıparmak'a bildirdi.

TÜRKİYE ÂŞIĞIYDI

Vali Altıparmak kısa süre sonra Önel'e "İl Sağlık Müdürü'ne talimat verdim, gereği yapılacak" diye twit attı. Bunun üzerine Türkiye âşığı kadının iki böbreği ve karaciğeri alındı ve Sağlık Bakanlığı böbrek bekleme listesinde ilk sırada olan hastalara ulaşıldı. Fransız doktorun iki böbreği Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü'nde gerçekleştirilen ameliyat ile Emine Bilensoy (45) ve Betül Yıldız'a (31) nakledildi. Karaciğer ise Konya Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'ne gönderildi. Burada Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Gülsevim Öztürk'e (54) nakledildi. Fransa'nın Lyon kentinden erkek arkadaşı ve kızı Marion Gveyffier ile Kemer'de bulunan Fransız tatil köyüne gelen Nadia Marie Emmanuelle Cartier Meylan tam bir Türkiye âşığıydı. Ünlü cerrahın kızı Marion Gveyffier "Annem Türkiye âşığıydı. En samimi arkadaşları İstanbul'da yaşıyor. Annem Türkiye'yi çok sevdiği için tüm organlarını bağışladım. Onun çok sevdiği bir ülkede organları ile yaşaması bana mutluluk verir" dedi. Fransız doktorun yakın arkadaşı ve kendisi de doktor olan Esra Eryaman ise meslektaşını kaybetmenin üzüntüsünü yaşadığını söyledi. Olayı Datça'da öğrendiğini belirten Eryaman, "Yakınları onun Türkiye sevgisi nedeniyle organlarını bağışladı" ifadesini kullandı. Nakilden sonra sağlığına yeniden kavuşan Afyonlu 3 çocuk annesi Emine Bilensoy, "10 yıldır böbrek yetmezliği çekiyordum. 4.5 yıldır ise diyalize giriyordum. Naklin ardından bütün acılarım sona erdi" diyerek organı bağışlayan Fransız doktorun yakınlarına teşekkür etti. 6 yıldır böbrek yetmezliği çeken Betül Yıldız ise "Artık ümidimi kesmeye başlamıştım, şeker tadında bayram müjdesi oldu. Sağlığıma yeniden kavuştum" diye konuştu.

'ÇİFTE BAYRAM YAŞADIK'
Fransız kadının karaciğeri ise Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde bir çocuk annesi Gülsevim Öztürk'e nakledildi. Sağlığına yeniden kavuşan Öztürk, "10 yıldır karaciğer çekmezliği çekiyordum. Çifte bayram yaşadık. Yeniden doğdum" dedi.

BİZE ULAŞIN