Milli parkta kuş katliamı

Yasak tanımayan gözü dönmüş avcılar, Dilek Yarımadası Milli Parkı'nda koruma altında olan angut kuşu ve ördekleri vururken suçüstü yakalandı

Aydın'ın Kuşadası ilçesine bağlı Güzelçamlı beldesinde, Dilek Yarımadası Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Büyük Menderes Deltası'nda kaçak avcılar suçüstü yakalandı.

ONLARIN VEFASI VAR
Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) görevlileri, 256 çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan av yasağı bulunan Büyük Menderes Deltası'nda kaçak avcılara suçüstü yaptı. Avcıların ellerindeki tüm silahlara ve malzemelere el konuldu. Avcıların aralarında angut kuşu ve yeşil başlı ördeklerin bulunduğu yasak olan türleri avladıkları belirlendi. Kuşadası Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, "Yaşam alanları iyice daralan kuşların, bilinçsiz ve kaçak avcılıkla katliam yapılarak öldürülmesi türlerin geleceğini tehdit etmektedir. Tek eşli olan angut kuşu, eşi öldüğü zaman yanına o anda başka bir yırtıcı hayvan veya bir insan gelse dahi gözlerini bir dakika bile eşinin cesedi üstünden ayırmadan, ölene kadar onun başucunda bekleyip yas tutar. Bu yas durumu ömrünün sonuna kadar da devam eder. Angut kuşunun bu vefalı hareketi, insanlara ders verecek niteliktedir. Vurulan kuşların içinde avlanma yasağı bulunan angutların da olması çok üzücüdü. Büyük Menderes Deltası'nın kuşları tüfekle değil, fotoğraf makineleriyle avlanmalıdır" diye konuştu. 1994'te Milli Park statüsü verilerek, uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınan Büyük Menderes Deltası 16 bin 996 hektar büyüklüğünde bir doğa alanı. Nesli tehlike altında bulunan çok önemli türlerin de aralarında bulunduğu 256 çeşit kuş, Büyük Menderes Deltası'nda hem ürüyor, hem barınıyor hem de besleniyor. Kara Avcılığı Kanunu'nda avcılığın hangi kurallarla yapılacağı bilinmesine rağmen, kaçak avcılar burada katliamlarını sürdürüyor.

BİZE ULAŞIN